„Docházelo k výkyvům počasí, kdy dva dny byly tropické teploty a další dny bylo chladno. Letošní sezonu hodnotím jako průměrnou,“ nechal se slyšet Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které koupaliště provozují.

„Vodu máme sice temperovanou, ale když člověk vyleze z vyhřívané vody na chladný vzduch, tak to není moc příjemné a lidi to odradí. A tak jsme letos zaregistrovali asi o deset tisíc návštěvníků méně než vloni,“ dodal Málek.

Venkovní část Vodního Ráje v sezoně 2007 navštívilo přitom 55 tisíc lidí.

To v Lukách nad Jihlavou se museli potýkat nejen s nepřízní počasí. „Opravovali jsme kanalizaci a silnici. Počet prodaných permanentek a vstupenek na koupaliště nám tak kvůli uzavírce v obci oproti minulému roku klesl asi tak o 35 procent,“ uvedl místostarosta městyse Zdeněk Janovský.

Zoologická zahrada lákala na poníky

Na druhou stranu jsou i provozovatelé, kteří jsou s letošní letní sezonou spokojeni.

Branami jihlavské zoologické zahrady prošlo zatím zhruba 215 tisíc návštěvníků. „Letošní sezona splnila naše očekávání, jsme spokojeni s chovatelskými výsledky, pořádanými akcemi, průběhem výstavby a v zásadě i s návštěvností,“ shrnula ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

Za nejvýznamnější akci letošního roku považuje ředitelka zahrady otevření nové expozice pro poníky, s názvem Shetlandský ostrov.

I jihlavské podzemí přidává svou trošku do mlýna. „Můžeme říci, že spokojeni jsme. Návštěvnost bude v průměru stejná jako v minulých letech,“ ohodnotil sezonu Jiří Havlíček, předseda občanského sdružení Georgii Agricola, které je provozovatelem katakomb v krajském městě.

Na Roštejně strašilo

Nově otevřená výstava „Strašidla českých zemí“ nebo divadelní prohlídky „Výlety do historie“ přilákaly letos na hrad Roštejn téměř o pět tisíc návštěvníků více než vloni. „Jsme spokojeni. Specializujeme se rodiny a každý rok se zvyšuje počet těchto návštěvníků,“ pochválila kastelánka hradu v lesích nad Růženou Zdeňka Vaníčková.

Zato telčský zámek i přes každoroční hudební festival hlásí pokles zájmu turistů. „Přesná čísla nevím, ale ve srovnání s loňským rokem přišlo asi o deset až patnáct procent turistů méně,“ sdělil kastelán Bohumil Norek.

Zuzana Pětivlasová