Tradiční Mrkvancová pouť ode dneška na tři dny změní život pěti tisícům obyvatel města. „Přivezli jsme novinky, třeba vodní tobogan, vodní autodrom se skútry nebo šikmý talíř, na němž jezdí čtyři kolotoče s kmitajícími kabinkami,“ přiblížil provozovatel Lunaparku Vysočina z Dobronína František Hubený.

Pro milovníky historie pak smontuje jeho tým Lochnessku. Jízdu na hřbetu pamatují dnešní senioři před padesáti lety. „Třicet let byla Lochnesska v cizině a teď ji čeká premiéra v Polné,“ upřesnil Hubený.

Na Husově náměstí bude ode dneška do neděle lákat k vyzkoušení 16 velkých atrakcí a desítky menších. „Malých lákadel bude na padesát. Střelnice, motodromy, skákací hrady, kola štěstí a mnoho jiného. Stánků by mělo být přesně 265,“ upřesnil starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Senior: Na hluk jsme si už zvykli

Mrkvancová pouť bývá hlučná. Přesto se na ni lidé těší – místní seniory nevyjímaje. „Za desítky let jsme si zvykli a na rušnou pouť se těšíme. Děti se baví a my také,“ ujistil bezmála osmdesátiletý Jan Klement. „O pouti je velmi hlučno, bydlíme a pracujeme přímo na náměstí. Tři rušné dny se dají vydržet a pořád je na co se dívat,“ poznamenala majitelka bistra Růžena Honslová.

Letošní pouť vyvrcholí v neděli dopoledne mší svatou, při níž bude chrám Nanebevzetí Panny Marie prohlášen národní kulturní památkou. Večer čeká chrám vystoupení zpěvačky Lucie Bílé.

Parní vlak může dojet na zpustlé nádraží

Jízda historickým vlakem s parní lokomotivou bude pro mnohé rodiny s dětmi lákadlem k cestě do Polné na pouť. Jihlavští železničáři včera kontrolovali zpustlé polenské nádraží, vyřazené z dopravy cestujících.

„Prověřujeme, zda nádraží může přijmout mimořádný vlak. Tráva je posekaná a nic nebrání příjezdu,“ zmínili dva železničáři, nepřející si uvést jména. Železniční trať z Dobronína do Polné funguje v současnosti pro cestující veřejnost pouze o mimořádných jízdách parního vlaku. Tedy jednou za rok právě o Mrkvancové pouti.

Z Dobronína směrem na Polnou jinak jezdí nákladní vlaky do stanice Malá Cihelna, odkud vedou koleje do areálu místního Agropodniku. „Trať je udržovaná v provozu až do Polné. Chtěli bychom obnovit osobní dopravu, ale zatím na to nemáme. Možná pomohou evropské fondy,“ věří starosta Polné Jindřich Skočdopole.

„Jezdíme parním vlakem do Polné, jak to jde. Loni jel, předtím se pořadatelům nějak nepodařilo páru zajistit. V sobotu určitě jedeme s celou rodinou,“ těší se rodiče dvou dětí manželé Nováčkovi z Jihlavy.

Jak dojet vlakem na pouť a zpět?
Odjezd z Jihlavy: 8.06
Odjezd ze Stříteže: 8.16
Odjezdy z Dobronína: 8.35, 9.40, 10.35, 13.36, 14.32, 15.40
Odjezdy z Polné: 9.17, 10.08, 13.11, 14.07, 15.15, 17.17

Zdroj: Telčské místní dráhy