Kraj, kterému patří silnice vedoucí z Jihlavy k dálnici, má hotovou dokumentaci stavby a geometrický plán.

Velký problém je ovšem s pozemky. Podle náměstka hejtmana Václava Kodeta vedení kraje už uvažuje o nejzazším institutu vyvlastnění.

„Byť jsme chtěli v této chvíli už stavět, tak nemůžeme. Jednání s majiteli pozemků máme za sebou několik.

Proti výstavbě se postavilo sdružení reprezentované občany místní části Nové Domky.

Oni – když bych to řekl lidově – nechtějí žádný obchvat ani jeho část, dokud nebude dořešen celý obchvat Velkého Beranova včetně sousedních Nových Domků,“ poznamenal Kodet.


Výstavba by podle současných představ mohla být zahájena v letech 2009 nebo 2010.

Nové Domky nejsou na programu dne

„Do roku 2013 je nereálné udělat část obchvatu kolem Nových Domků. Udělat část obchvatu kolem Velkého Beranova, to reálné je,“ uvedl náměstek hejtmana.


Ta první etapa kolem Velkého Beranova by měla vyjít podle starosty obce Miloše Musila zhruba na 100 milionů korun.

Většina obyvatel Velkého Beranova by stavbu brala všema deseti. „Projíždí tu opravdu hodně aut. Vždy se bojím, aby se dětem něco nestalo. Škola je hned u hlavní silnice,“ svěřila se jedna z místních maminek Andrea Komůrková.


Ale najdou se i lidé, kteří nejsou tak nadšeni. „Obchvat je určitě dobrý nápad, ale po půlročním čekání na semaforu, kdy byl opravován most u Helenína, se bojím, aby zase nevznikla nějaká komplikace a já někde neuvízla,“ obává se řidička Kateřina Suchá. Ta Beranovem denně projíždí.

Reklama nepomůže

„Z pohledu rodáka si myslím, že je pro obec jedině dobře, když tu obchvat bude. Ale kvůli rodinnému podniku, tedy restauraci, z toho nejsem moc nadšen, protože se to na tržbách projeví. I když bude na dálnici reklama, lidé nebudou moc chtít zajíždět,“ přemítal majitel restaurace Petr Barák.


„Nové Domky bojují už několik let, aby byl obchvat i kolem nich. Projede tady daleko více aut než přes Velký Beranov, Jednou jsem to počítala a za 20 minut tudy projelo kolem 500 aut. V létě se tu kvůli hluku vůbec nedá spát,“ zmínila Marie Zámková z Nových Domků.

Lucie Špaková, Jaroslav Paclík