„Starosta nevyvolal žádná jednání ke smíření stran, nikdo z radnice se nezasadil o výstavbu velkoprodejny. Za celou dobu nebyla přijata žádná usnesení,“ vystoupil zastupitel Miroslav Bišof (KSČM).

Obyvatelé šestitisícové Třeště volají léta po supermarketu, jež by ve městě s jedinou velkoprodejnou Albert rozšířil možnosti nákupu.
Vedení města slibuje nový market nejméně dva roky. Fungující velkoprodejna Diskont plus už mohla stát v ulici Palackého. Místo ní ční ale do výše kopce stavební suti, jímž místní říkají „třešťské Alpy“.

Investor se nestačí divit a lomí rukama

Nešťastní jsou šéfové radnice, že plán vzal prozatím za své. Investor lomí rukama, neboť úřady dvakrát smetly se stolu územní rozhodnutí, nezbytné k zahájení výstavby.

Zda za vším stojí něčí snaha výstavbě zabránit, souhra náhod či neschopnost, se nepodařilo rozklíčovat ani zastupitelům. „Sdružení Zelená alternativa a někteří další podali protest, a proto se nestaví. Staří a nemocní lidé by si tu mohli nakoupit v místě. Blokování stavby je terorismus vůči postiženým, kteří si nemohou dojet na laciný nákup do Jihlavy,“ připomněl zastupitel František Bukvaj (ČSSD).

„Diskontní prodejna by stála už dva roky nebýt lidí, kteří si supermarket právě v tom místě nepřejí. Bohužel mají takovou moc, že nám krajský úřad dvakrát shodil ze stolu územní rozhodnutí. Zablokovali nás a na tom tratíme obrovské peníze,“ uvedl za investora a majitele pozemku, orlickoústeckou firmu Agile, vedoucí projektu Miloslav Uhlíř. Lidé se rozčilují, strany jsou rozhádané.

„Nemáme z toho vůbec radost. Byl bych rád, kdyby tu supermarket už stál a fungoval, ale výstavbu stále někdo nebo něco blokuje,“ poukázal místostarosta Třeště Vladislav Hynk (KDU – ČSL).

Odklízení sutě po demolici a následující výstavbu obchodu zarazil také rorýs obecný. Vedoucí městského stavebního úřadu v Třešti Ludvík Rudolf potvrdil, že jeho úřad pracoval ohledně chráněného ptáka se dvěma navzájem si odporujícími vyjádřeními, což ztížilo další postup.

„Krajský úřad musí provést další zjišťovací zřízení, zda tam zvlášť chráněný rorýs žije nebo nežije. K tomu se ovšem musí vyjádřit kompetentní úřad a rozhodně ne úřad stavební,“ připomněl jednatel Zelené alternativy Radek Lanč.

„Starosta Nechvátal dostal úkol jednat se zástupci Zelené alternativy o výstavbě prodejny, aby se obě strany shodly na řešení. Chceme, aby na kauze pracovali právníci a dohlíželi úředníci státní správy, aby se vyloučily sebemenší chyby,“ uzavřel za investory Miloslav Uhlíř.