V rozhovoru pro Deník prozradila například, s jakými kuriózními zakázkami se setkala.


Předtím, než jste se začala věnovat floristice, jste byla učitelkou. Co vás přivedlo k aranžování a floristice?
Na mateřské jsem začala trošku pracovat s květinami. A to mě natolik nadchlo, že jsem si při mateřské udělala kurz, a od té doby se této činnosti věnuji. Už je tomu deset let.


Když vás to tak nadchlo, prozraďte, jaké budou letošní podzimní floristické trendy?
Trend ve floristice je teď ve znamení návratu k přírodě. Na podzim se určitě setkáme s bordó, s oranžovou či hnědou barvou. Platí to i pro materiály, které jsou jednoduché a přírodní. Například různé klacky a dřevo.


A platí tyto trendy i pro blížící se Dušičky?
Ne, Dušičky zůstávají tradiční, takže bych hlavně doporučovala věnce s různou přízdobou. Bohužel, v posledních letech se lidé bojí, že jim tu jejich výzdobu někdo ukradne. Takže už tolik nelpí na tom, jak věnec vypadá, a chtějí ten nejlevnější.


Setkala jste se někdy s nějakou netradiční zakázkou?
Docela často třeba děláme kytice s aranžmá z klobás, cigaret, zeleniny, bonbonků a podobně. Opravdu cokoliv, co se dá do suché vazby či do řezaných květin zabudovat. Nejkurióznější ale byla zakázka na vazbu, znázorňující jednotlivé etapy života. Takže jsme začínaly dudlíkem, pokračovaly různými lízátky a končily s kondomy a jinými pomůckami pro dospělé.


Jinak jsem se dověděla, že nejen květiny prodáváte, ale i pořádáte rekvalifikační kurzy, je to tak?
Ano, už šest let spolupracujeme s úřadem práce. Zájemkyně mohou projít kurzem Vazač, aranžér a po složení závěrečné zkoušky obdrží osvědčení o absolvování rekvalifikace. Za celou tu dobu kurzem prošlo 30 rekvalifikantek.


Co všechno se v kurzu naučí?

Naučí se vázat a aranžovat suché i živé květiny, vytvářet například věnce či různé rámečky a v neposlední řadě rozeznávat řezané květiny a zeleň.


A byl mezi nimi i nějaký muž?
Bohužel ne. A je to škoda, muži jsou velice kreativní a nebojí se experimentovat.

Zuzana Pětivlasová