Natéma rušení pošt se v pondělí diskutovalo v Jihlavě v prostorách hejtmanství.Šlo například o možnost dotací na ztrátovost pošt z krajského rozpočtu. Ta ale padla.
„Dotovat pobočky není řešení. Česká pošta by pak mohla říci, že má další provozovny, které nefungují a chtěla by peníze i na ně,“ vysvětlil hejtman kraje Miloš Vystrčil.
Vzniká nová pracovní skupina
„Nakonec jsme se dohodli, že vytvoříme pracovní skupinu, ve které budou zastoupeni starostové ze všech pěti okresů Vysočiny. V čele bude koordinátor Zdeněk Kadlec, ředitel krajského úřadu,“ doplnil hejtman.
Sedmičlenná skupina se má sejít do deseti pracovních dní. Připraví podklady, které shrnou všechny výhody a nevýhody plánovaných změn.
„Potom budeme moci s představiteli České pošty a ministerstvem vnitra jednat. Chceme, aby záměr zrušení některých pošt přehodnotili,“ prohlásil hejtman.
Do Jihlavy včera přijelo 18 starostů. Jedním z nich byl Karel Janoušek z Police na Třebíčsku.
Paradox v Polici
„U nás je velký paradox. S technickým oddělením pošty jsme se dohodli na výměně oken. Přes léto jsme ji udělali. A máme zápis z jednání, kde jsme domluveni, že příští rok zjara provedeme celkovou rekonstrukci pobočky za čtvrt milionu korun.
To jsme domluvili v červnu, v srpnu ale přijeli jiní zástupci pošty. Nevěděli, co dělá technický úsek, a oznámili, že poštu zavřou,“ pronesl starosta z obce s 360 obyvateli. Podle Janouška pošta v Polici nabízí služby pro spádovou oblast s přibližně 1500 lidmi.
Česká pošta ještě seznam poboček k uzavření přehodnocuje.
„Přecházíme z kamenných poboček na motorizované doručování. Lidé nepřijdou o žádnou ze služeb,“ vzkázala mluvčí České pošty Dita Václavíková. Státní podnik se rozhodl ukázat zákazníkům při souběžném fungování „kamenné“ pobočky i motorizovaný princip doručování.
„Tento projekt se uskuteční od října do konce prosince,“ uvedla Dita Václavíková.
Benetice, Bohdalín, Číhošť, Heřmanov u Velké Bíteše, Horní Studenec, Chválkov u Kamenice nad Lipou, Jeřišno, Kaliště, Kamenná Lhota, Koberovice, Kramolín-vodní dílo, Křeč, Křešín u Pacova, Leskovice, Mladé Bříště, Netín, Police u Jemnice, Urbanov, Věžnice u Havl. Brodu, Vidonín, Vyklantice Zdroj: Česká pošta
Starostové od Telče si nestěžují
Na Jihlavsku motorizované doručování funguje například v Řásné nebo Třešticích. Od ledna by je mohl doplnit Urbanov, pokud tam „kamenná“ pošta skončí.
Starostové obou obcí žádné stížnosti na motorizovaný systém včera neměli.
„Mohu u doručovatele podat balík, poslat dopis nebo zaplatit složenku,“ zmínil za Třeštice starosta Martin Kodys.
Podle starosty Třeštic Martina Kodyse jezdí pošťáci do obce v pracovní dny kolem půl jedné. Zůstanou asi půl až tři čtvrtě hodiny.
„U nás motorizovaní doručovatelé nefungují příliš dlouho. Po léta sem jezdila avia, která se postavila na náves. Byla v ní obsluha po dobu, než pošťák obešel obec. Teď si lidé musí doručovatele odchytit,“ poznamenal starosta Řásné Miroslav Tomíšek.
„Kamenná pošta tady ale nechybí. Občané jsou na motorizované doručování navyklí,“ doplnil starosta.
Česká pošta plánuje, že by motorizovaní doručovatelé měli zkušebně zajišťovat také poskytování služeb Poštovní spořitelny. Dále by mohla v obcích umožnit ukládání zásilek, které se nepodařilo doručit.
Tyto služby by třeba byly aktuální od ledna 2009 také pro obyvatele Číhoště na Ledečsku.
Její starosta Jiří Novák včera také zavítal do Jihlavy na krajský úřad. „Na Ledečsku mají motorizované doručovatelky na starost 23 osad. Ty ženy to nestíhají,“ uvedl Novák.
„Zástupci České pošty vyčíslili, že pobočka v Číhošti má náklady ve výši 360 tisíc korun, což se nám zdá jako přehnané. Pošta funguje v budově obecního úřadu, nájem bychom jí dali symbolický,“ zmínil starosta Číhoště.
„Zavírání pošt je jeden z posledních pokusů, jak omezit občany na malých vesnicích. Už dřív se zrušily školy,“ poznamenal Pavel Havlíček, místostarosta Mladých Bříšť na Humpolecku.
Jaroslav Paclík, Lenka Pospíšilová