„Hlavním účelem jarmarku je ukázat návštěvníkům stará, někdy už i zapomenutá řemesla,“ uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy, které tradiční trhy na náměstí pořádají, Martin Málek. „Trh bude opět fungovat jako živý dokument, neboť většina z 80 trhovců, kteří přislíbili účast, bude mít dobové stánky a dobové kostýmy s ukázkou řemesel,“ dodává.

Všichni, kteří na trhy zabrousí, se tak mohou těšit na batiku, malbu na dřevo nebo textil, na výrobky z šustí, na dřevěné hračky nebo na řezbářské práce. Chybět nebudou ani řemesla spojená s keramikou, kůží, kovem a mnoha dalšími materiály. K vidění bude i výroba svíček, soustružení dřeva a také ruční kování šperků.

Řemeslný trh letos obohatí i moderovaný kulturní program a občerstvení.

Hostina i dechovka

„Všichni si mohou pochutnat na „upečených zelňácích na železném tále“, staročeských plackách, medovině, medu s ovocem, ručně nakládaných sýrových specialitách a dalších pochutinách,“ vyjmenoval Málek. Mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek se ujme moderátorského žezla v bohatém kulturním programu, který se odehraje na podiu na Masarykově náměstí.

Úderem 13. hodiny tam vystoupí malá dechová hudba z Brtnice Vysočanka a po ní se představí country kapela Druhej dech z Luk nad Jihlavou.

V 15 hodin uvede moderátor jihlavské dětské soubory Jeřabinka a Dřeváček a celý program ukončí horácký soubor písní a tanců z Jihlavy, Vysočan.