Na Jihlavsku se rušení pošty týká Urbanova. Po něm i po obcích v okolí již motorizovaní pošťáci jezdí, Deník byl v jejich stopách a zjišťoval, jaký frmol pošťáci zažívají a jak se na ně obrací zákazníci.

Start před šestou hodinou ranní


Osádky pěti poštovních vozů ráno před šestou hodinou na poště v Telči třídí poštu.
Jedna z nich o třech doručovatelích už v osm hodin roznáší zásilky po Žatci, obci o 120 obyvatelích hned za Telčí.

„Přestože jezdíme autem, většinu práce oběháme po svých. Každý doručovatel roznese zásilky na 200 adres denně. Někde nemají čísla. Všichni se bojíme psů. Nebo pochybných existencí, kterým nosíme různá předvolání,“ přiblížila doručovatelka Miluše Krejčová.

Za 30 minut roznášení pošty osádka vozu zajíždí do nejvzdálenějších částí Žatce s reklamními letáky a pak vyráží do sousedního Urbanova.

Automobilní pošta zásilky i přijímá


„Ve třech lidech denně objíždíme deset obcí. Po Urbanovu přijde na řadu Sedlejov, Mysliboř, Nevcehle a další. Vysadím kolegyně, ty doručují a já objíždím okrajové části,“ popsal řidič a šéf malého týmu Jaroslav Doležal.

„Domácí nechávají za dveřmi vzkazy, kdy budou doma. Nebo napíší, aby doručovatel déle zvonil. Pak chvíli čekáme, zda někdo přijde podat třeba doporučený dopis a vyrazíme dál,“ pokračoval Doležal.

Automobilní pošta mimo roznášky zásilek, balíků, vyplácení důchodů a peněžních poukázek přijímá balíky, doporučené dopisy, prodává známky a v zásobě má peněžní poukázky.

Může zprostředkovat úvěry, založit spoření a poskytnout další bankovní služby. O tento servis však není velký zájem.

„Dost lidí se na nás těší. Když vezeme poštu starým lidem, kteří žijí sami v chaloupce a nikdo se o ně nepostará, tak jim člověk třeba přinese dřevo do kamen nebo pomůže jinak, ale je to bleskem. Oni by si rádi povídali, ale musíme dál,“ připomněla Miluše Krejčová.

„Automobilní pošta je slabá náhražka kamenné pošty. Někdo někde spočítá, že poštovní úřad se nevyplácí a zruší ho,“ pokrčila nicméně rameny Markéta Chalupová z Urbanova.

Na Jihlavsku Česká pošta rozváží dopisy, balíky, peníze a poskytuje služby prostřednictvím necelé padesátky doručovatelů s 24 automobily.

Podle vedoucího nadřízené obvodní pošty Jihlava Zdeňka Mandla funguje na Jihlavsku systém mobilního doručování zásilek asi dva roky.

„Automobilní pošta začínala na zkoušku před 11 lety, kdy ještě jezdila autobusová pošta s přesným jízdním řádem,“ dodal Zdeněk Mandl.