Tentokrát ale na magistrátu nekalkulují výši prémie pro lidi, kteří si změní trvalé bydliště za jihlavské.
Úředníci naopak spočítali, kolik přeběhlíků se našlo na Jihlavsku při „lovu“ obyvatel na konci roku 2006. Lidi do krajského města tehdy lákala prémie dva tisíce korun.
A proč takové počty? Jde o odškodné. „Vyplatit obcím finanční náhradu není naší povinností. Jde o morální gesto, které jsme slíbili,“ poznamenal primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.
Jihlava potřebovala koncem roku 2007 překonat hranici 50 tisíc obyvatel. To se po nákupu obyvatel podařilo a do rozpočtu města přiteklo navíc přes 20 milionů korun.
Zastupitelé teprve v tomto týdnu schválili výši „odškodného“ obcím. Ty dostanou necelých 342 tisíc korun.
„Třináct a půl tisíce korun pro naše město? To by mohlo být tak na jednu lavičku,“ přikývl starosta Třeště Vladislav Nechvátal. „Ani nevím, že zastupitelé o těch transferech jednali,“ dodal starosta.
Nejvíc peněz na „odškodném“ za přeběhlé obyvatele v okrese získají od krajského města Luka nad Jihlavou. Půjde přibližně o 52 tisíc korun.
„Na co použijeme peníze, zatím nevím. Teď u nás úbytek lidí není problém. Zato jakékoliv nakupování lidí je špatné,“ poznamenal starosta Luk Viktor Wölfl.
Přilepšeno do rozpočtu dostane i obec Kamenná. „Vrácené peníze použijeme na nějakou drobnější akci. Na nejzásadnější věc, výstavbu čističky odpadních vod, která nás čeká, bychom potřebovali peněz mnohem více,“ zmínil starosta Milan Budín.
Brtnice dá zase „drobné“ na rozvoj výstavby v lokalitě Niva.
„Dobře, že praxe nakupování obyvatel skončila,“ poznamenal starosta Třeště Vladislav Nechvátal.
K celkové vyplacené částce 341 127 korun a k nesouladu s vyšším příjmem Jihlavy o více než 20 milionů korun se vyjádřil primátor Jaroslav Vymazal. „To, co obce a města měly dostat podle tabulek, to nyní dostávají dorovnáno. Nic víc, nic míň,“ konstatoval.
Paradoxem jsou podle primátora dvě statistiky počtu obyvatel. Podle jedné z nich by Jihlava limit splnila i bez nákupu lidí.
Jaroslav Paclík, Lenka Pospíšilová