„Je to stejně hloupé řešení, jako rodit doma,“ řekl Deníku primář dětského oddělení v Jihlavě Milan Svojsík. Podle něj mnohdy neobstojí ani argument, že se může matka dítěte zbavit anonymně.
„Mám informaci, že někde udělali baby-box uprostřed nemocnice, tak jak tam může matka přinést dítě, aniž by si jí někdo nevšiml,“ upozornil Svojsík. Za pravdu mu dávají pediatři, kteří na toto téma diskutovali v rámci pediatrického kongresu v Jihlavě.
Snížení morálky
Profesor ze Zdravotně – sociální fakulty v Českých Budějovicích Miloš Velemínský přišel s novou studií, která říká, že od roku 1993 do roku 2008 bylo v Česku spácháno 50 vražd novorozenců, o kterých se ví.
„Z toho je zřejmé, že baby–boxy vraždám novorozenců nezabrání. Dát dítě do baby-boxu je totiž racionální rozhodnutí stejně jako ho odvézt do kojeneckého ústavu,“ řekl na kongresu odpůrce baby-boxů František Schneiberg z Ústavu sociální medicíny a veřejného zdraví při Karlově univerzitě v Praze.
Podle odborníků, kteří o problému diskutovali, hrozí i to, že děti ze schránek budou zůstávat opuštěné.
„Nikdo nebude znát jejich rodinnou anamnézu, často může jít o děti s genetickými vadami. Byl případ, kdy někdo dal dítě do schránky s těžkou poruchou mozku,“ varoval Schneiberg.
„Při masovém rozšíření baby-boxů by to mohlo vést k obecnému snížení morálky rodičů a zodpovědnosti za dítě,“ podotkl Schneiberg.
Jeho kolega Jaroslav Slaný z Ostravy ale oponoval tím, že pokud by schránky zachránily byť jeden jediný lidský život, tak mají smysl.
Matky mají podle pediatrů více možností, jak se dítěte vzdát. Mohou například rodit tajně a dát souhlas k osvojení.