Se zpřístupněním chrámu, který je od zářijové Mrkvancové pouti národní kulturní památkou, počítá město až po jeho opravě.
Na vybudování přístupových cest k chrámu a rekonstrukci objektu chce Polná a farnost získat dotaci.

„Rada města schválila dva dotační tituly, které se připravují na příští rok. Podat bychom je měli někdy na jaře,“ upřesnil starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Pokud vše půjde podle plánu a na opravu se podaří získat finance, mohl by se chrám začít opravovat závěrem příštího roku.

Náklady v milionech

„V projektu na přístupové cesty k chrámu je průchod domem číslo 24. V tom domě na náměstí budou veřejné záchody,“ popsal starosta Skočdopole. Turisté se díky tomu vyhnou cestě okolo policejní služebny, kde je velký provoz.

Náklady na cesty k národní kulturní památce by podle odhadů neměly přesáhnout deset milionů korun.
Změnit by se měl i samotný polenský chrám. V plánu je oprava jeho střechy, fasády, rekonstrukce ohradních zdí i vnitřku chrámu včetně několika oltářů a varhan.

Oprava jednoho oltáře například vyjde na dva miliony korun. Oprava varhan bude stát mezi 10 až 15 miliony.
„Po zpřístupnění chrámu na místě vzniknou také dvě nová pracovní místa. V bývalém bytě hlásné bude nová expozice,“ přiblížil Jindřich Skočdopole.

Celkové náklady na rekonstrukci polenského chrámu by se podle hrubého odhadu měly vyšplhat přibližně na sumu 15 milionů korun.

„Celková částka bude záležet také na vyjádření památkářů. Momentálně se na místě dělá průzkum fasády. Naposledy se natírala před 35 lety,“ doplnil starosta.