Teď je v Jihlavě ale pouze jeden takový majáček, a to na budově České spořitelny na Masarykově náměstí.

TyfloCentrum Jihlava chce počet přístrojů ve městě zvýšit. Už chtělo požádat o dotaci na pořízení a umístění dalších dvou majáčků.
Jeden by byl instalován na budově hlavního vlakového nádraží a ten druhý na „autobusáku“.

Dvě podmínky pro udělení dotace byly splněny. Majáčky byly zapsány jihlavským magistrátem do generelu bezbariérových tras a České dráhy i ICOM transport souhlasily s umístěním zařízení na jejich budovy.

„Lhůta pro podání žádosti o dotace bohužel upynula, a proto v současné době řešíme financování majáčků prostřednictvím sponzorů,“ vysvětlila ředitelka TyfloCentra Jihlava Kamila Musilová.

Pořízení a montáž dvou majáčků podle ní vyjde na 25 až 30 tisíc korun.
„Pokud sponzory seženeme, majáčky instalujeme do konce tohoto roku,“ dodala Musilová.

Některé přístroje umí promluvit

Orientační majáčky pomáhají nevidomým v prostorové orientaci. Existují dva druhy majáčků – zvukové a hlasové. V Jihlavě by měly být ty hlasové.

„Majáček je umístěný na určité budově a nevidomý má u sebe vysílačku. Když zmáčkne první tlačítko na vysílačce, ozve se z majáčku namluvená fráze, která ho informuje o tom, kde právě je. Pokud nevidomý zmáčkne druhé tlačítko na vysílačce, dozví se, jak se například dostane k pokladně či k přepážce,“ vysvětlil Radovan Jakubík, pracovník TyfloCentra. Dosah vysílačky je v rozmezí 50 až 200 metrů od majáčku.

Využívání majáčků je zdarma, nevidomý si musí pořídit vysílačku. Ta stojí dva tisíce korun. Odbor sociálních věcí na ni příspívá.
O vysílačky zatím zájem není. V Jihlavě byla od roku 2007 proplacena jedna vysílačka. Nevidomých jsou přitom v Jihlavě desítky.

Zuzana Pětivlasová