Kde jste odhalili porušování bezpečnosti na učilišti?
Nechci být příliš konkrétní. Bylo to v jednom okresním městě. Žáci třetího ročníku stavebního učiliště pracovali nezajištění ve dvanáctimetrové výšce. Mistr, který na ně dohlížel, se navíc divil, proč je zdržujeme od práce. Pokuta musela následovat.
Jakou největší sankci jste letos udělili?
Většinou se to pohybuje kolem 250 tisíc, ale i výše. Právě nyní pracujeme na případu jedné stavební firmy, která dostane asi půl milionu korun.
Proč je ve stavebnictví nejvíc úrazů?
Minulá zima byla poměrně mírná, a tak to firmám umožňovalo pracovat prakticky nepřetržitě. Navíc jsou na stavbách dost našponované termíny. Investoři se snaží o co nejrychlejší dokončení stavby.
Dělníci jsou tedy často pod tlakem zaměstnavatelů?
Ano. Z toho pak plyne únava, protože často dělají víc jak osm hodin. Projevuje se u nich i lehkomyslnost, kdy od firmy mají vše potřebné k zajištění ve výškách, ale připadá jim zbytečné se do toho navlékat. Pro chvilku času se pak lidi zmrzačí. Hodně firem navíc využívá na práci cizince a ti si s dodržováním předpisů hlavu nelámou.
Jaké bylo letos na Vysočině nejzávažnější poručení bezpečnosti práce?
Z hlediska pracovníka to byla nedávná tragédie v zemědělském družstvu Dušejov na Jihlavsku, kde byl zalisován otec dvou dětí do vaku se siláží. Podle kontrolorů firma nijak nepochybila. Dělník byl pro práci s lisem řádně proškolen.
A porušení bezpečnosti práce z hlediska firmy?
A ze strany firmy to pak byl pád dělníků při rekonstrukci balkonu v Třebíči, který se s nimi utrhl. Dělníky na balkon navíc vytáhl jeřáb pouze za postroje na těle.
Dá se říci, že firmy podceňují bezpečnost práce?
Částečně ano. Ale snažíme se dělat velkou osvětovou činnost. Proto se snažíme ty nejzávažnější úrazy zveřejňovat. Co se týče Dušejova, tak tam byla odezva velká, protože stejný lis na siláž používá mnoho firem. Ty se nyní ptají, co se stalo, že tam dělník spadl. Chtějí znát podrobnosti, aby se podobné tragédii vyvarovali.