V případě nouze budou zajišťovat pro trosečníky na zablokované dálnici deky, spací pytle i várnice s horkým čajem. „Vytipovali jsme deset jednotek dobrovolných hasičů na Vysočině, které budeme využívat k zabezpečení postižených u neštěstí či havárií velkého rozsahu. Jednou z nich jsou právě hasiči z Větrného Jeníkova,“ informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

„Je to reakce na hromadnou havárii na dálnici D1 letos koncem zimy. Už máme k dispozici suché skladové prostory na deky a spací pytle v přízemí zámku. Další postup řešíme se složkami, které se budou podílet na spolupráci,“ přiblížil jeníkovský starosta Jan Hrbáč.

„Centrum pomoci ve Větrném Jeníkově bude v potenciální krizové situaci velkou pomocí lidem, které může nehoda na dálnici věznit mnoho hodin,“ připomněla policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. Od zámku ve Větrném Jeníkově jsou to k nájezdu na dálnici dva kilometry jízdy.

„To je jeden z důvodů, proč bude logistické centrum u nás. Další mají vyrůst ve Velkém Beranově a v Humpolci,“ doplnil Jan Hrbáč.

„Projekt je zatím ve stádiu příprav. Časem budou ve skladu vyrovnány deky, spací pytle a další materiální pomoc, která pomůže ulehčit možná celý den čekání na promrzlé dálnici. V extrémních případech může pomoci záchraně lidských životů,“ připomněl jeníkovský hasič Milan Brtnický.

Obecní úřad ve Větrném Jeníkově postoupil o další krok. Zajišťuje pro havarijní situaci přípravu horkého čaje v transportních nádobách. „Musíme zajistit, kdo a kde bude horké nápoje vařit. Ve hře jsou kuchyně školní jídelny a kulturního domu. Pracujeme na pravidlech, jak by měli v systému fungovat lidé včetně pohotovosti kuchařů. Koordinaci by měl později zajišťovat hasičský záchranný sbor,“ doplnil starosta Hrbáč.