Výstavu muzeum připravilo k 90. výročí vzniku samostatné republiky.

Dominantou celé expozice bude vagon legionářského vlaku zvaný těpluška. Podobná výstava byla v Polné k vidění už v roce 1920, kdy místní pobočka Československé obce legionářské vytvořila maketu vagonu z lepenky.

Legionáři poskytli na výstavu, která se konala v tělocvičně dívčí školy, na dva tisíce předmětů. Výstavou chtěli upozornit na svou roli v 1. světové válce a na podíl na vzniku Československé republiky.

Maketa vagonu

„Současná výstava se však od té první bude trochu lišit. Dříve legionáři do místnosti nanosili své vzpomínky. Lidé znali ještě souvislosti, takže takový pelmel nevadil.

Od té doby už vyrostly čtyři generace, proto musíme mít určitý koncept,“ vysvětlila ředitelka muzea Marta Vomelová.

Dřevěnou maketu vagonu, kterou vytvořili sami legionáři v roce 1933, sestavovalo po víkendech několik dobrovolníků. „Stavěli jsme ho asi 40 hodin. Neměli jsme žádný návod, vagon jsme sestavovali jen od oka,“ řekl správce depozitáře Jindřich Korner.

Kromě vagonu a panelů, kde budou představeni jednotliví místní legionáři, mohou návštěvníci zhlédnout také spoustu trojrozměrných předmětů. Pušky, nábojnice do děl, přilby či jatagany (krátké chladné zbraně), které si legionáři přivezli z Asie.

„Máme i prsť od Zborova, deníky a legionářské časopisy, vyznamenání, torza uniforem, snímky a další zajímavosti,“ vypočítala Marta Vomelová.

V Polné bylo zhruba 116 legionářů. „Vzhledem k velikosti města to byla velká skupina,“ podotkla ředitelka Vomelová. „V celém regionu Polensko jich bylo na 160. Byli to hlavně ruští a v menšině francouzští a italští legionáři,“ dodala.

Nová trasa

Legionářská výstava bude součástí nové prohlídkové trasy o třech místnostech, která se bude nacházet ve druhém nadzemním patře hradu. V první místnosti se návštěvníci dozvědí něco o historii vzniku muzea.

Druhá místnost nabídne pohled na významné polenské rodáky a depozitář nábytku. K vidění bude prvorepublikové bydlení, jehož nábytek vyrobili místní řemeslníci, malovaný nábytek ze Štocka, který byl vyráběný pravděpodobně pro německy mluvící obyvatelstvo, a do budoucna v muzeu uvažují o vytvoření soukenického koutku.

Celý okruh bude dokončen na jaře a přístupný veřejnosti od dubna 2009.
Případní zájemci se mohou na legionářskou výstavu přijít podívat ještě do konce října.

Michaela Hrozková