Mimořádná situace s převozem nemocných potrvá nejvýš tři týdny do opravy přístroje a jeho uvedení do provozu. Deníku to včera potvrdil ředitel Nemocnice Jihlava Jan Procházka.

„Situaci pro případ poruchy lineárního urychlovače řeší už smlouva o jeho dodávce. Pamatuje na možný výpadek zařízení a upravuje smluvní a finanční vztahy i vzhledem k zajištění léčby v zástupných zdravotnických zařízeních,“ upřesnil ředitel nemocnice.

Porucha jednoho z desítky nejmodernějších lineárních urychlovačů v tuzemsku léčebný komplex odstaví na necelý měsíc. „Servisní firma nám garantuje opravu do tří týdnů,“ potvrdil první muž jihlavské nemocnice.

Z pohledu onkologů je pokračování započatého cyklu léčby ozařováním k některým pacientům ohleduplnější i s nepříjemnostmi s dopravou, než by bylo přerušení léčby a zahájení nového cyklu.

„Rozléčených pacientů, kteří budou cestovat za ozařováním do jiných nemocnic, je třicet. Je pro ně domluvena léčba na stejném typu přístroje jako v Jihlavě. Jedná se o postižené všemi druhy nádorových onemocnění,“ upřesnil Jan Procházka.

Poruchu unikátního přístroje způsobila podle ředitele nemocnice raritní technická závada na vakuové části zařízení, které v Jihlavě funguje přes čtyři roky.

„Za pořízení přístroje včetně souboru komplexní ozařovací technologie zaplatil kraj Vysočina přes 132 milionů korun,“ poznamenala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.