„Pokusil jsem se představit Hitlera nikoliv jako diktátora, ale jako malíře. Nejde o žádný epos, ani propagaci fašismu,“ upozorňuje Fiksa a jednoznačně odmítá, že by měl cokoli společného s neonacistickou scénou na Vysočině.

Deník ale zjistil, že to tak docela není pravda a před několika lety byl dokonce několikrát stíhán a souzen za propagaci fašismu a další trestné činy s tím spojené.

„Je to už deset let a už jsem na to zapomněl. Ani už pořádně nevím, o co šlo, asi jsem něco vyřvával v opilosti na ulici,“ přiznal Deníku svou minulost Fiksa.

Podle informací Deníku byl souzen minimálně dvakrát. Žďárští policisté na něj měli v letech 1999 až 2002 podat celkem tři návrhy na podání obžaloby pro trestné činy propagace a podpora hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. „Mohu potvrdit, že člověk, o kterém mluvíte, byl u našeho soudu v minulosti minimálně dvakrát odsouzen k podmíněnému trestu. Jeho kamarád dokonce tehdy dostal nepodmíněný trest,“ řekl předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Tomáš Lichovník.

Fiksa si například ještě s dalším mladíkem ze Žďáru nad Sázavou s iniciály V. T založili na poště v Novém Městě na Moravě P.O. BOX schránku, kterou využívali pro rozesílání a šíření propagačních materiálů hnutí skinheads včetně zvukových nosičů, nálepek, nášivek, plakátů a triček.

„To bylo v době, kdy jsem byl skinhead, ale tenkrát to bylo ještě něco jiného než dnešní neonacismus. Nebyli jsme tak radikální. Dneska už mám jiné starosti a s neonacismem nemám nic společného,“ řekl Fiksa, který si uvědomuje, že někdo může jeho minulost spojovat s vydáváním knih o Hitlerovi.
Fiksa si také vzpomněl, že si pro něj tenkrát policisté přišli týden před maturitou.

Radomír Fiksa vlastní i tetovací a piercingové studio a na jeho internetových stránkách najdete odkaz například i na obchod s oblečením značky Thor Steinar. Tato značka patří mezi nejoblíbenější oděvní značky neonacistů. Podle některých zdrojů jdou peníze z prodeje oblečení na aktivity neonacistů.

Problematický je i název jeho nakladatelství Sowulo Press. Sowulo je šestnáctým znakem germánské runové abecedy a znamená slunce.

Za druhé světové války si nacisté runu Sowulo přivlastnili ve zdvojeném provedení jako symbol jednotek SS. „Samotné vydávání knih Hitlerových akvarelů podle mého názoru není závadné, pokud není spjato s úmyslem propagovat nacistickou ideologii,“ okomentoval vydání knihy politolog Miroslav Mareš. O okolnosti vydání knihy se podle informací Deníku již zajímají kriminalisté ze Žďáru nad Sázavou.

Fiksa chystá v nejbližších dnech vydání další knihy s názvem Svastika, která pojednává o hákovém kříži. Podle Fiksy jde o silně antinacistickou knihu, která Hitlera označuje za ďábla.