Nejen vzácní hosté, ale i poměrně zajímavé postavy(třeba rytíř v brnění nebo asijskýzpívající kuchař Dao) se objevili v pátek večer na pódiu jihlavského domu kultury. Oficiálnětam byl po půl deváté zahájen festival dokumentárních filmů.

ModerátořiJiří Havelka a Ondřej Cihlář, známí z minulých ročníků festivalu i Divadla Vosto5, vystoupili v uniformách pilotů. Inspirací proně bylletošní plakátfestivalu. Jeho motivem jsou totiž věci,které zrentgenuje na letišti detektor kovů.Atrapa detektoru kovů se objevila i napódiu vJihlavě.

"Dokumentaristé se dívají na věc nejen tím prvním pohledem, ale idruhým, třetím nebo čtvrtým. Rádi se dívají pod povrch. Pod povrch se podívátaké nášrentgen. Měl by na lidech, kteří přijdou na pódium odhalit všechno špatné,"poznamenali moderátoři akce.

"Nezlobte se, ale nemůžete na pódium. Máte na sobě asi něco kovového," poznamenali Havelka a Cihlář naopak na účet rytíře v brnění.

S primátorem Jihlavy Jaroslavem Vymazalem se zase bavili o dokončení rekonstrukci Kina Dukla. "Vyšla zhruba na 52 milionů korun, ministerstvo kultury přispělo 15 miliony," uvedl Vymazal.

Na závěr programu - již kolem 22. hodiny - převzal cenu za celoživotní přínos světové kinematografii americký dokumentarista Frederick Wiseman. Tentostarší pánje nejvzácnějšímhostem letošního festivalu.Jeho doménou jsoufilmy o životě v USA. Jeden z nich natáčel třeba přímo na nemocniční jednotce intenzivní péče.

Podrobný program festivalu naleznete najeho internetových stránkáchwww.dokument-festival.cz .