Poukázal totiž na vážný problém, se kterým se ve věznici setkal. Kobiela totiž minulý týden upozornil na to, že ve věznici má být dozorce, který nabádá vězně k sebevraždám. Konkrétně se to týkalo Petra Zelenky, který teprve čekal na pravomocný rozsudek za vraždy heparinem v havlíčkobrodské nemocnici.

„Jeden z dozorců ho naváděl, ať si to hodí,“ řekl Petr Kobiela Deníku minulou středu na půdě pardubického soudu, kam byl Zelenka přiveden ozbrojeným doprovodem, aby vypovídal jako svědek v kauze bývalého ředitele nemocnice Josefa Pejchla.

Kobielu rozčílilo, že velitel stráže o Zelenkovi řekl, že má sklony k sebepoškozování. „Petr mi řekl, že na něj jistý dozorce naléhal, aby si vzal život. Možná na sebevraždu myslel, ale nikdy se o ní nepokusil,“ upozorňuje Kobiela. Ten tvrdí, že na nešvar ve věznici upozornil velitele dozorců. „Řekl jsem mu to, ale jak to vyhodnotil, to nevím,“ tvrdí Kobiela. Mluvčí věznice v Hradci Králové Václav Kárník ale Deníku řekl, že vedení věznice žádnou takovou stížnost neřešilo. „O ničem takovém nevíme,“ konstatoval Kárník.

Informace od vězňů: pravda, nebo msta?

Kobiela si myslí, že kdyby chtěla věznice problém řešit, tak by to udělala. „Jsem ochotný ukázat na konkrétního dozorce, který se tak choval, ale nikdo se mě na nic nezeptal. Navíc je možné, že už tam nepracuje,“ pokračuje Kobiela. Ten má navíc další závažné informace, že ten samý dozorce stejně nabádal k sebevraždě dalšího člověka. Ten si pak podle něj sáhl na život a zemřel. Kobiela všechny informace čerpá od vězňů, sám nikdy neslyšel, že by nějaký dozorce k sebevraždě někoho nabádal. Za vším může být i pomsta vězňů neoblíbenému dozorci.