V jihlavské Čajkovského ulici ve čtvrtek odpoledne jeho cesta bleskovou akcí více než desítky policistů skončila s pouty na rukou. Obdobný osud potkal jeho komplice.

Českobudějovičtí policisté již obvinili čtyřiačtyřicetiletého a třiatřicetiletého muže z Olomouce z podvodů, krádeží a dalších trestných činů. Podle mluvčího jihočeských policistů Jaroslava Berana mají obvinění na svědomí bezmála stovku obětí, které připravili o peníze v celkové částce kolem 1,9 milionu korun.

Staří lidé jsou snadnější oběti

Pachatelé si vybírali staré spoluobčany a pod nejrůznějšími záminkami se snažili vetřít se do jejich přízně.
Třeba používali trik s mobilem.

„Jeden z nich tvrdil babičce, že její vnuk havaroval s autem a že potřebuje peníze. Pak stařence předal mobil a na druhém konci hovořil komplic často úspěšně. Poškozený uvěřil, že mluví s vlastním vnukem a šel pro peníze. Pachatel se hned pustil do díla a s penězi zmizel,“ popsal praktiky zlodějů mluvčí jihočeských policistů Beran.

O tom, kolik seniorů připravila o peníze dvojice na Jihlavsku, nechtěl za probíhajícího vyšetřování hovořit.

„Jedná se o velmi rafinované pachatele, kteří působili na celém území celé České republiky. Vlastní zatčení bylo rychlé a poměrně dramatické. Vyvolalo pozornost veřejnosti,“ potvrdila mluvčí jihlavské policie Jaroslava Slavíková.

„Bleskem vytáhli z mercedesu člověka, klekli na něj a nasadili mu pouta. Kolem bylo hodně policistů ze čtyř aut. Celou akci řídila blondýna v civilu. Schoval jsem se do domu a výlohou sledoval, co se děje,“ popsal zatýkání jeden z jeho svědků.

Policisté hledají další poškozené

Policisté hledají další poškozené, případně svědky.
Nejde jen o spáchané podvody a krádeže, ale i o pokusy o podvod, které jsou stejně trestné. „Kdo byl muži žádán o peníze nebo jinak poškozen, ať se přihlásí na kterékoli oddělení policie, nebo na linku 158,“ uvádí se ve výzvě jihočeské policie.