Nejinak tomu bylo i na hřbitovech v Jihlavě a Polné, kde lidé po celý víkend kladli věnce, květiny a svíčky na náhrobky svých zemřelých blízkých.

Například v Polné, na hřbitově svaté Barbory, se konala v neděli vzpomínková slavnost za zemřelé. Ráno za smutných tónů dechovky pronesl vzpomínkovou řeč starosta Jindřich Skočdopole.

Ještě v neděli dopoledne musel údržbář hřbitova Karel Chvátal doplňovat svíčky do prodejního automatu, který je u vstupu z parkoviště nainstalován.

„O Dušičkách doplním denně až devadesát svíček, jinak měsíčně tak do tří set,“ počítal nahlas Chvátal.

Také v Jihlavě bylo před hlavním hřbitovem rušno. Obchodníci zde nabízeli dušičkovou vazbu.

Pro výrobce věnců zase znamená Památka zesnulých žně.
„O dušičkové vazby je veliký zájem, lidé si je raději koupí, výroba je docela náročná,“ potvrdila obchodnice před jihlavským hlavním hřbitovem.

U hlavního vchodu do areálu hřbitova lidé zapalovali svíčky pod křížem.

Vzpomínky i projev úcty k blízkým

A jak tento svátek prožívají návštěvníci polenského pietního místa? „Moje babička zemřela nedávno, vzpomínky na ni jsou ještě živé. Je důležité, aby i děti odmalička byly vychovávány v úctě k zemřelým,“ je přesvědčený tatínek dvou předškoláků Tomáš Rosický, který s nimi přišel zavzpomínat na polenský hřbitov.

Rodačka z Polné Leona Bruknarová přijela zavzpomínat na své předky až z Pardubic. „Dušičky pro mě představují vzpomínku na mé příbuzenstvo z míst, kde jsem se narodila,“ uvedla rodačka.

Policie na Jihlavsku nemusela řešit žádné ztráty v souvislosti s víkendovým svátkem zesnulých.

„Na hřbitovy dohlížíme každý rok nejen na Dušičky, zesílené stráže hlídají týden před i po svátečním víkendu,“ vysvětlil ředitel jihlavské městké policie Jan Frenc.