Konečný výsledek je totiž zcela jiný: menšinová oranžová vláda ČSSD s tolerancí komunistů.

Tak vypadá závěrečný obrázek dvoutýdenních jednání od skončení krajských voleb na Vysočině.

„Voliči dali najevo, že chtějí, aby se politika v kraji otočila doleva. Komunisté neměli žádné striktní požadavky,“ pochvaloval si jednání partnerů Libor Joukl, předseda KVV ČSSD.

Veřejnost koalici s KSČM nebere

„Nechtěli jsme naši eventuální neústupností vehnat sociální demokracii do náruče občanských demokratů a lidovců. Navíc, naše programy s ČSSD jsou velmi podobné,“ potvrdil shodu jeho komunistický protějšek Karel Tvrdý.

Komunisté si řekli o pozici předsedy finančního výboru, což je jedna z klíčových kontrolních funkcí.

Do opozičních lavic tak v zastupitelstvu, které dohromady čítá 45 členů, zasednou občanští demokraté (11 mandátů) a KDU-ČSL (5 mandátů).

„Celou záležitost mezi ČSSD a KSČM považujeme za kšeft, který do politiky nepatří,“ nebral se servítky Miloš Vystrčil, odstupující hejtman z řad občanských demokratů.

„Bylo by přece mnohem průhlednější, kdyby obě strany vstoupily do koalice. Pak by každý věděl, na čem je,“ dodal.

ČSSD na Vysočině si je však velmi dobře vědoma své síly v zastupitelstvu (21 křesel), takže chce této pozice maximálně využít.

„Myslím, že na koalici s komunisty není ještě společnost připravena. I proto se nám menšinové vládnutí jeví jako nejlepší z reálných možností,“ reagoval Libor Joukl na hejtmanova slova.

Tým členů rady vybírá Běhounek

Vítěze voleb, ČSSD, nyní čeká práce na jakémsi „memorandu, toleranční smlouvě či něčem podobném“, jak prozradil Joukl.

Jeho osoba se zřejmě nyní trochu stáhne do pozadí. Svůj tým nejbližších spolupracovníků v devítičlenné radě kraje si teď bude vybírat kandidát na hejtmana Jiří Běhounek.

Primář ortopedie v pelhřimovské nemocnici, který je dosud nestraníkem v řadách sociální demokracie, by měl mít jasněji v polovině tohoto týdne.

Zastupitelstvo se v novém složení sejde v pátek 14. listopadu, kdy bude zvolen hejtman i nová rada kraje Vysočina.