V objektu by po přestavbě mohl vzniknout prostor také pro míčové hry a florbal.

Pokud se orlům podaří získat potřebné finanční prostředky, měla by přestavba přibližně za 32 milionů korun začít v příštím roce.

„V návrhu je plánované vybourání hlediště v hlavním sále a nahrazení stávajícího betonového hlediště mobilním pro devadesát až sto lidí.

To by se dalo jednoduchou úpravou složit, a prostor by se tak dal využít i pro sportovní účely,“ přiblížil záměr přestavby projektant Jan Heralecký.

Změnit by se mělo i samotné přísálí budovy. Přísálí po přestavbě dostane snížený strop a v patře vznikne nová galerie, která se bude také dát využít jako pingpongová herna. Z galerie se bude moct vyjít třemi vstupy na novou terasu.

Stavební povolení   je na spadnutí

„Stavební povolení na akci budu vydávat nejspíše v průběhu tohoto týdne,“ uvedla Stanislava Mácová ze stavebního úřadu v Telči.

„Samotná přestavba, která bude provedena v pěti etapách, pak začne pravděpodobně v příštím roce. Ještě se musí dořešit financování,“ doplnil projektant Heralecký.

Původně měla orelská jednota v plánu ke stávajícímu objektu přistavět samostatnou tělocvičnu, ale po jednání s městem orli od tohoto záměru ustoupili.

Na přístavbu tělocvičny už měla jednota zajištěnou i část finančních prostředků z poslanecké sněmovny.

„Po jednání s městem jsme se dohodli, že novou halu stavět nakonec nebudeme a přislíbenou třináctimilionovou dotaci jednota použije na přestavbu stávající orlovny.

Představitelé telčské orelské jednoty v současné době usilují o možnost čerpání dotace v příštím roce,“ doplnil Bohumil Tripal, který s orly úzce spolupracuje.

Vedení města mělo s orlovnou ale jiný záměr. „Chtěl jsem, aby budova zůstala pro účely kina. Tělocvičen je ve městě několik,“ vysvětlil starosta Telče Roman Fabeš.

„Navrhoval jsem, aby sál zmodernizovali, ale nechali ho pouze pro promítání. Po přestavbě Telč stálé kino ztratí,“ dodal Fabeš.

Město se pro provoz kina snažilo najít jiné prostory, ale zatím marně.

„Uvažovali jsme o sálu v základní umělecké škole,“ potvrdil starosta. Z tohoto záměru ale nakonec sešlo.

Určitou možnost vedení města proto vidí v plánované rekonstrukci Panského dvora.