V pátek je tam začne montovat firma Značky Praha. Deníku to potvrdil firemní technik Antonín Seidl: „Značky máme vyrobené a v pátek je budeme na dálnici instalovat. Jde o 12 značek Zimní výbava a čtyři značky Konec zimní výbavy.“

Budou na hlavním tahu, ale také na všech vjezdech ve vymezeném úseku mezi 90. a 112. kilometrem. Podle Seidla zatím nebudou doplněny dodatkovou tabulkou, že platí od pěti stupňů Celsia, tak jak na to již dříve upozorňovalo ministerstvo dopravy.

„Zakázku jsme dostali od Ředitelství silnic a dálnic ČR a o žádné dodatkové tabulce tam není řeč,“ doplnil Seidl.

Silnice nižších tříd jsou tím ohroženy

V praxi to znamená, že od chvíle, kdy budou značky na dálnici stát, musejí je řidiči začít okamžitě dodržovat. Jinak jim hrozí pokuta dva tisíce korun nebo ztráta jednoho trestného bodu.

Dosluhující hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil se ale ještě na poslední chvíli bude snažit umístění značek zabránit. „Rozhodl jsem se, že ministrovi pošlu v nejbližších hodinách dopis, aby umístění značek ještě přehodnotil a zrušil,“ řekl Deníku hejtman Vystrčil. A důvod? „Nejsme v žádném případě proti zimním pneumatikám, ale podle našeho názoru jde o přehnaně rychlý a nepromyšlený krok. Silnice nižších tříd jsou tím ohroženy. Bude docházet k jejich devastaci a kalamitním situacím, které mohou zavinit řidiči kamionů bez zimní výbavy, kteří budou z dálnice kvůli tomu sjíždět,“ upozorňuje hejtman. Podle něj přichází v úvahu mnoho jiných a schůdnějších variant.

„Například povinné použití zimních gum v případě, že bude souvislá sněhová pokrývka, nebo vydat nařízení, že zimní výbava bude povinná na celé Vysočině,“ myslí si Vystrčil.

Ten je zastáncem i radikálnějšího řešení, kdy budou platit zimní gumy pro celou republiku. „Ministr by to měl zarazit a zasednout ke společnému stolu a vést o této problematice diskuzi se zástupci krajů,“ dodává Vystrčil.

INFOGRAFIKA

Infografika