Po velké proměně, kterou způsobilo na Brněnské a Znojemské ulici otevření City Parku a po úpravách na horním i dolním Masarykově náměstí z minulého týdne, vyroste v příštích dnech v Křížové ulici zpomalovací práh.

Peníze na instalaci retardéru již přiklepli zastupitelé. Osazování překážky, jejímž cílem je přimět řidiče k pomalejší jízdě na dlažebních kostkách, by mělo pravděpodobně začít už během tohoto týdne. Bude ale záležet na možnostech dodavatele.

Polštáře vystoupí nad vozovku

„Jde o takzvané polštáře, které budou vystupovat osm centimetrů nad silnici.

Polštáře od sebe budou vzdáleny na širší rozvor trolejbusů a autobusů. Osobní auta budou muset nejméně jedním kolem na vyvýšené polštáře najet,“ vysvětlil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

„K umístění retardéru jsme dali svoje stanovisko. Provoz trolejbusů by zpomalovací práh neměl nijak ovlivnit. Projet bychom měli mezi jednotlivými díly prahu,“ potvrdil technický náměstek jihlavského dopravního podniku Jaroslav Šetek.

Záměrem instalace zpomalovacího prahu je snížení hlučnosti a zvýšení bezpečnosti v Křížové ulici.

O tom ale někteří obyvatelé pochybují. Stejně tak nejsou o smysluplnosti prahu přesvědčeni někteří komunální politici, také ředitelka ZŠ Křížová pochybuje.

„Hlučnost se podle mého názoru nesníží. Bezpečnost v ulici naopak ano,“ poznamenala ředitelka školy Marie Habrová.

Stejného názoru je jihlavský komunistický zastupitel Pavel Šlechtický. „Když řidiči přibrzdí před prahem, budou se pak na jedničku zase rozjíždět. To je hluk motoru největší,“ objasnil své pochybnosti Šlechtický.

„Nejvíce by pomohlo, kdyby se mohl stávající povrch z kostek nahradit asfaltem. Proti tomu jsou ale památkáři,“ doplnila náměstkyně primátora Irena Wagnerová (Strana zelených).

„Asfalt by všechny problémy vyřešil,“ přitakala Jiřina Růžičková, která do základní školy v ulici vodí svoji vnučku. „Zpomalovací práh ale udělá Křížovou ulici určitě bezpečnější,“ dodala žena.

Šoféři si najdou své rychlé cesty

Pochybnosti o účinku retardéru má ale naopak obyvatel Jihlavy František Nedoma, který nedaleko míst, kde by se měl začít zpomalovací práh instalovat, bydlí.

„Někteří řidiči tudy budou stejně jezdit, jako by tu žádný retardér nebyl. Například taxikáři si určitě brzy najdou způsob, jak práh překonat a rychlost nesnižovat,“ zakroutil hlavou starší muž.

Vedení radnice doufá, že se zpomalovací práh v Křížové ulici osvědčí. „Bude to novinka, která v jiném místě v centru není,“ řekl Radek Tulis.

Cena retardéru převýší 100 tisíc korun. Pravděpodobně se bude instalovat za provozu, ale stavba by měla trvat maximálně několik dnů.
„O případném omezení dopravy bychom informovali,“ přislíbil Radek Tulis.