Autorem šesti zvířecích soch je sochař Jan Koblasa, třiašedesátiletý Jaroslav Řehna je jeho dlouholetým spolupracovníkem.

Návrhy i jednotlivé modely kamenných soch zvířat dělal sochař Jan Koblasa. Jaký je váš podíl?

Já jsem jeho prodloužená ruka, v podstatě dohlížím na realizaci soch. Profesor Koblasa bydlí v Hamburku, takže se sem jezdí podívat jen jednou za čas. Udělá takovou supervizi a jede zase domů.

Podle čeho jste vybírali kamenolom, kde budou sochy vznikat?

Tak jednak podle kamene, který těží, a jednak i podle toho, jak jsou jednotlivé firmy vybavené. Spřízněné duše jsem našel v kamenolomu Kamenná.

Jaké sochy do parku Gustava Mahlera tedy v tomto kamenolomu vznikají?

Tři čtyřmetroví ptáci a tři ryby, které mají na délku 2,6 metru.

A z jakých materiálů budou sochy zhotoveny?

Ze šedočerné žuly z kamenolomu Kamenná a ze světle šedé a žluté žuly z Mrákotína. Všechno jsou to tedy české kameny, kromě jediného. Hlava jednoho ptáka bude z červené žuly African red dovezené z jižní Afriky.

Takže každá socha se skládá z více druhů kamenu?

Ptáci ano, tam si opravdu vyhrajeme s materiálem, na každém použijeme různé druhy žuly. Ryby jsou každá z jednoho kusu kamene. Přitom ale každá z jiné žuly.

V jakém stavu teď kamenné bloky jsou?

Kameny už jsou naformátované. To znamená, že už mají požadované tvary. Teď na nich děláme povrchové úpravy. Plochy kamenných bloků budou buď leštěné, nebo naopak zdrsněné. Některé plochy budeme opracovávat až před samotnou montáží, aby se neušpinily nebo jinak nepoškodily.

Co je na práci s tak obrovskými kamennými bloky asi nejtěžší?

Rozhodně manipulace. Tyto kamenné bloky jsou totiž atypické svými rozměry. Neopracované bloky měly váhu až 15 tun a délku až čtyři a půl metru.

Kdy budou sochy kompletní?

Ryby jsou téměř hotové. S ptáky je to horší. Hlavy a těla smontujeme na jaře tady v lomu, na nožky je ale postavíme jeřábem až v srpnu přímo v místě parku. A i tak to bude velmi náročná operace.

Zuzana Pětivlasová