VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Čechomor nebo Kollera může jen 94 lidí

Jihlava - Čechomor, David Koller, Wohnout, Pio Squad, Anna K. nebo Tři sestry. To jsou jména, která hostil, nebo se chystá hostit jihlavský hudební klub Trane. Nachází se v lokalitě pod Brněnským mostem, v objektu, který dříve patřil firmě Bytex.

14.11.2008
SDÍLEJ:

Majitel klubu Trane Radek Eliáš.Foto: DENÍK/Michal Kolařík

Jak je z výčtu kapel patrné, ve hraní se zde střídají muzikanti zcela odlišných žánrů. Dnes večer má například vystoupit klubová kapela Sto Zvířat.
Jenže všechno má jeden docela velký háček. Nejenom dnes večer, ale i v jiné dny nesmí do sálu přijít ani stovka diváků.

Vyplývá to z podmínek, za kterých byl klub zkolaudován. „S ohledem na dané technické možnosti byla stanovena kapacita klubu na počet 94 osob včetně personálu,“ informoval Jiří Laube z jihlavského stavebního úřadu.

Problém s vyšší kapacitou by v současnosti měli i hasiči. „Souhlasné stanovisko bylo uděleno k užívání části prostor klubu Trane. Provoz byl prostorově omezen zhruba na polovinu plochy a kapacitně maximálně na 94 osob,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

„V současnosti ale neevidujeme stížnost na neoprávněné používání prostor,“ dodala Musilová.

Jinak je tomu na jihlavském magistrátě. „Minulý týden jsme obdrželi dotaz na provoz klubu Trane od jedné soukromé společnosti a v ten samý den i od fyzické osoby,“ řekl Deníku mluvčí radnice Radek Tulis.

Hrozí pokuta

Podle informací Deníku byla kapacita minimálně na jedné akci během festivalu dokumentárních filmů výrazně překročena. Za to hrozí pokuta až půl milionu korun.

V tom, aby mohl být klub Trane provozován pro větší návštěvy lidí, brání nedořešené únikové východy z budovy. V případě ohrožení by se totiž větší než povolený počet lidí z klubu, umístěného v patře těsně pod střechou budovy, dostával obtížně.

Jak uvedl majitel klubu Radek Eliáš, při konání koncertů je nařízen v klubu zvýšený dohled nad děním. Hasicí přístroje jsou na svých místech.

Pomoci by mohlo točité schodiště

A nevyhovující situace v klubu Trane by se měla změnit. „Zpracováváme projekt na výstavbu točitého schodiště, které by mělo být umístěno za hlavním pódiem,“ prozradil šéf klubu Eliáš. „Pokud jihlavský stavební úřad záměr povolí, únikové schodiště bychom mohli mít do jara hotové,“ dodal.

Paradoxem je, že klub, který může pojmout maximálně 94 osob, podpořili jihlavští zastupitelé. Na honoráře kapel poskytli politici dotaci ve výši 150 tisíc korun.

Šéf klubu Trane: Schodiště umožní návštěvy kolem 300 lidí

Jak se podniká v klubu, který nemůže zatím pojmout více než 94 osob včetně personálu a vystupujících? Deník nejen o tom hovořil s majitelem jihlavského klubu Trane Radkem Eliášem.

V klubu vystupují známá jména české hudební scény. Dodržujete kapacitu do 94 lidí? Jak?
Co vám mám na to odpovědět. Bezpečnostní opatření jsou zpřísněná, hasicí přístroje jsou rozmístěné tak, jak mají být.

Jakou kapacitu by klub mohl mít, až bude hotové nové schodiště?
Předpokládám, že až 300 návštěvníků.

V jihlavské klubové scéně se pohybujete s Tranem necelý rok. Hudební klub otevíral v únoru 2008. Mohl byste zhodnotit zatím tuto dobu provozu?
Spousta lidí se naučila do klubu chodit, ale je fakt, že někteří stále ještě netuší, kde ten klub je. Fungování klubu záleží hlavně na Jihlavanech, jestli se jim zavděčíme, nebo ne, a také na nájemci, jak dlouho nás tu bude trpět, jelikož zde jsme v podnájmu. Snažíme se dělat jakoukoliv hudbu, nebráníme se ničemu.

Začátky jste neměli lehké, mluvilo se o neshodách s klubem Falešná morálka (FM) o patro níž.
Byla mezi námi určitá rivalita, to je pravda. Byl tam problém v tom, že se oni snažili budovat z diskotéky klub, což nikdy dobře nejde. Je to škoda, dole ve Falešné morálce bych to viděl spíše na diskotéky a nahoře v Tranu koncerty. Kdybychom se domluvili na jednotném vstupném pro oba kluby, bylo by to určitě přínosem.

Jaká je situace nyní?
Půl roku jsem se s majiteli FM klubu neviděl, tak nevím, co bude dál. Slyšel jsem, že by klub Falešná Morálka měl začít znovu fungovat, což vítáme. Už dříve jsme se s nimi chtěli domluvit na spolupráci, bylo by to určitě oboustranně výhodné.

Klub Trane má údajně i finanční problémy?
Dlužili jsme pouze 15 tisíc na poplatku ochrannému svazu autorskému, ale s nimi jsme byli domluvení na pevném termínu, kdy jim dluh splatíme. Abychom neměli finanční závazky, to byla podmínka pro udělení grantu z městského rozpočtu ve výši 150 tisíc na podporu kultury ve městě.

Investujete i nadále do klubu?
Letos jsme koupili nové osvětlení pódia, což je určitě znát. Plánujeme zlepšení zvuku, asi od ledna by měl být ještě kvalitnější zvuk, než je teď. Také točité únikové schodiště bude nutné, vše je ale otázkou financí.

Co uděláte s klimatizací, která je potřeba hlavně v létě?
Příští rok bychom rádi vyřešili chlazení právě instalací klimatizace.

A neuvažovali jste o přemístění „zvukařské klece“ před pódiem?
Jinam by dát nešla, technicky to není možné, musí být před pódiem. Zvukaři jsou v kleci z toho důvodu, protože pracují s drahou technikou. Aby technika byla chráněná.

Autor: Michal Kolařík

14.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oddělení interního pavilonu jihlavské nemocnice lze nyní rozeznat i podle barev.
5

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Ilustrační foto

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Ostudný výkon. Jihlavští fotbalisté s klokany zcela propadli

Jihlava - To se tedy moc nepovedlo. Fotbalová Vysočina se utápí v žalu. Místo útoku na premiérovou prvoligovou výhru nad Bohemians 1905 domácí hráči zaspali začátek, po dvaceti minutách hry prohrávali o tři branky, a nakonec zaslouženě odešli poraženi 2:4 (0:3).

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení