Kraj Vysočina i jihlavský magistrát daly ekologickým zdrojům elektřiny červenou.
Nové vedení kraje blokuje výstavbu větrných elektráren i fotovoltaických systémů (fotočlánky mění sluneční světlo na elektrickou energii – pozn. red). Má pro to své důvody.
„Něco jiného jsou pobřeží evropských zemí, ale Vysočinu nechceme zahltit větrníky. Totéž platí pro sluneční elektrárny. Ve volné přírodě je nepovolíme ve shodě s územním plánem,“ upřesnil včera krajský radní Zdeněk Ryšavý (ČSSD).
„Minulé vedení kraje podle plánu rozvoje nepřipustilo porušení rázu krajiny větrnými a slunečními elektrárnami,“ potvrdil bývalý hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS).
Pavlov si pospíšil, elektrárny se točí
„Měli jsme štěstí, že se nám podařilo postavit větrné elektrárny v době, kdy proti tomu nikdo nebyl. Teď bychom nedostali povolení ani na sluneční elektrárnu,“ shrnul Jaroslav Šťastný, starosta Pavlova.
Právě na jeho území se točí jako jediné na Jihlavsku čtyři větrné elektrárny.
„Z několika žádostí o změnu územního plánu na stavbu solárních elektráren byly všechny zamítnuty. Na střechách továren panely nevadí, v přírodě je to pokládání černých ok do krajiny. Ani nové vedení kraje neustupuje od trendu jaderné energetiky,“ přiblížil náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).
Magistrát pozastavil mimo jiné na dva roky stavbu velkoplošné sluneční elektrárny nad Malým Beranovem. Raději bych tam viděla les a pole, ale pokrok nelze zastavit,“ myslí si Helena Lacková z Malého Beranova.
Obří sluneční elektrárnu chce vystavět v Plandrech německá firma. Podle starosty Miroslava Lukáše (ČSSD) územní plán malé obce s výstavbou počítá.
„Je možné, že Plandry mají schválený územní plán, ale nadřízený úřad musí dodržet zásady územního rozvoje a vydat záporné stanovisko,“ v kostce včera shrnul Radek Vovsík.