„Uvedeme jména a věk,“ potvrdil náměstek primátora Radek Vovsík (ODS). „Za rok 2007 jsme zveřejnili celkem šest jmen,“ dodal.

Zveřejnění jmen sprejerů je podle Vovsíkova vyjádření jednou z nejúčinnějších zbraní. Ve městě se také osvědčuje kamerový systém a pětitisícová prémie za informaci o ničení majetku sprejery.

Počet trestných činů sprejerství v Jihlavě klesá. Letos policisté zaznamenali celkem 53 případů. Oproti loňsku se jejich počet snížil přibližně o třetinu.

Do polapení sprejera se častěji zapojuje kromě policie i široká veřejnost.

„V roce 2007 jsme vyplatili celkem čtyři odměny za podnět vedoucí k dopadení sprejera. Letos je to už dvojnásobný počet,“ zmínil Radek Vovsík.

Při chycení vandalů se spreji napomohla i mobilní kamera městské policie. „Loni bylo díky ní zadrženo 29 sprejerů. Letos jich je prozatím 15,“ doplnil náměstek jihlavského primátora.

Na poklesu sprejerských činů může mít svůj podíl nárůst hlídek policie.
„Jsou zde nově i hlídky z inspektorátu cizinecké policie,“ potvrdila jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Město má k dispozici i další pozoruhodné statistiky: nejčastěji se prý nové sprejerské výtvory objevují koncem týdne. A nejhoršími lokalitami ve městě je v tomto směru Slunce a okolí hlavního nádraží.

Aby se trestné činy sprejerství objevovaly co nejméně, existuje v Jihlavě od roku 2007 také speciální „antisprejerský“ fond, ze kterého bylo na opravy fasád a dalšího majetku vyplaceno už asi 363 tisíc korun.