„Kapry budeme prodávat přímo na sádkách nejvýše za 73 korun. Prodejci, kteří si od nás ryby koupí a budou je rozvážet do měst, si v ceně samozřejmě nechají zaplatit převoz ryb a další náklady,“ přiblížil ředitel Rybářství Telč Peter Vavro.

Na tři sta tun živých ryb šlo za hranice

Telčtí rybáři letos vylovili téměř 400 tun ryb. Z toho přes 300 tun živých ryb už stačili vyvézt do zahraničí. Cenově letos zavedli jedinou kategorii.
„Letos nebudeme jako firma prodávat nikde mimo sádky. Je to nejlepší způsob pro ryby i zákazníky, kteří dostanou to nejlepší zboží. Ryby jsou svěží ve vodě s okysličeným přítokem vody a nic jim nechybí,“ doplnil Vavro.

Ze sádek budou prodávat rybáři v Telči, Moravských Budějovicích a na Horním Dvoře u Studené. „Zajedeme si pro kapra na sádky, asi bude pravda, že tam jsou ryby nejčerstvější, “ poznamenal Milan Čech z Jihlavy. S manželkou nechávají kapra usmrtit hned při koupi.

„Rybě nemůže ublížit, když ji pár dní necháte plavat ve vaně. Pro děti je to atrakce a dospělí si dovedou vychutnat, jak živá ryba doma dokresluje kouzlo Vánoc. Je to tradice, na kterou by se nemělo zapomínat,“ připomněl první muž telčských rybářů. Jako odborník tvrdí, že kdo si živého kapra koupí, aby mu daroval svobodu, odsuzuje rybu k smrti.

„Ryby by se neměly vypouštět do rybníka, a tím méně do řeky. Ryba je zesláblá a nemá šanci na přežití,“ vysvětlil Peter Vavro. Totéž potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Veterináři dohlížejí  na zdraví kaprů

„Aby byli kapři na vánoční stůl zdraví a nestrádali, kontrolují naši inspektoři. Měří obsah kyslíku ve vodě a počítají množství ryb. Čím chladnější voda, tím jich může být víc pohromadě. Kontrolují i jejich usmrcování, zda se děje podle norem,“ přiblížil mluvčí veterinářů.

Doplnil, že prodej přímo ze sádek je pro ryby i kupující nejpřijatelnější ze všech možných variant. „Převážení rybám ubližuje a zákazník může dostat horší kvalitu třeba v poraněné rybě,“ potvrdil Duben.

Podle Petera Vavra je nejlépe koupit rybu od 20. do 23. prosince. Rybáři kromě kapra nabízejí dalších deset druhů ryb.