Slibuje to zástupce jihomoravského policejního ředitele Josef Bačkovský, který je pověřen vybudováním krajské policejní správy na Vysočině: „Na každém okrese by to mohlo být až o deset policistů.“

Bačkovský v pátek na setkání s novináři řekl, že jim to umožňuje reforma policie, protože se budou rušit některé řídící funkce na současných okresních ředitelstvích.

Na Vysočině je v současné době 1074 policistů. Během letošního roku došlo k navýšení o 50 policistů na dálničních odděleních a dopravních inspektorátech.

Tento stav by se měl ještě změnit v roce 2010, kdy by měla začít fungovat plnohodnotná krajská správa v Jihlavě.

Ta bude čítat mezi 1250 až 1300 policisty. Od ledna 2009 se zruší, všechny okresní ředitelství, tak jak fungují dnes a stanou se z nich územní odbory. „Důležité je, že se od ledna policie v Pelhřimově a Havlíčkově Brodě stane součástí krajské správy v Brně,“ upozornil Bačkovský.

Obvodní oddělení budou v kraji zachována a žádná se rušit nebudou. Změní se pouze styl práce, kdy v terénu se bude muset občas objevit i vedoucí pracovníci obvodních oddělení.

„Pokud přijde do práce a zjistí, že má málo lidí, bude muset vyrazit do terénu a papírování odložit na méně exponované hodiny během služby. Doteď to tak nebylo, protože jsme si pustili administrativu příliš k tělu,“ řekl Bačkovský.

Ten také nastínil některé další novinky. Každý územní odbor bude mít například dva tiskové mluvčí. S přestavbou nynějšího sídla policie v Jihlavě na krajské, se začne příští rok. Jediná věc, která by to mohla zkomplikovat, by podle Bačkovského bylo posunutí finančního krytí. Po stránce stavební, personální a ekonomické je vše připraveno.