„Vodní ráj berou útokem. Chodí se tam sprchovat a dělat kompletní hygienu a lezou do šaten. Vždycky tam nějak vlezou. Mají díry v plotech, a když je vyhodíme, tak se tam dostanou jinudy,“ upozorňuje mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Policie je na ně podle Málka krátká a tak s nimi město bojuje, jak se dá. Ze začátku koupaliště hlídala fyzická ostraha, ale ta byla příliš drahá.

„Je to celoroční problém. Zatím nám bezdomovci v areálu nic neničí, ale škody na ukradených fóliích jdou do tisíců. Neplatí na ně ani policie. Nic nemají, když jim pohrozíte vězením, tak vám řeknou, že když to bude přes zimu, tak se klidně nechají zavřít,“ vysvětluje Málek. "Proto jsme zavřeli vodu a demontovali kohoutky ve sprchách," dodal mluvčí technických služeb.

Šéf Městská policie v Jihlavě Jan Frenc upozorňuje, že problémy s bezdomovci rok od roku v krajském městě narůstají. Především jde o to, že jich je čím dál víc. Počet lidí bez domova se držel na dvaceti, ale nyní jich už je 50.

„Známe skoro všechny. Přes den se drží hlavně u obchodních domů a přes noc lezou do sklepů a vagónů na vlakových nádražích,“ vysvětluje Jan Frenc.

Podle něj u nich narůstá agresivita: „Už se stalo, že byla naše hlídka bezdomovcem napadena, ale nemyslím si, že by někdo z nich byl nějak nebezpečný pro normálního občana. O novém problému kolem Vodního ráje městská policie dobře ví ale i oni nemají příliš možností, jak bezdomovce potrestat.

„Můžeme je akorát tak vyvést. Pokuty nemají cenu, protože to z nich nikdy nikdo nedostane. Pokud ale někde udělají nepořádek, tak dbáme na to, aby si to po sobě alespoň uklidili,“ podotýká Frenc.

Početná komunita bezdomovců přebývá právě v okolí Vodního ráje, kde je i několik supermarketů.