VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodiny čekání na převoz sanitkou? Normální jev

Jihlava - Převoz z nemocnice sanitkou? Pro některé nepohyblivé pacienty běžná služba, pro jiného – zvlášť po operaci – nutnost.Pro Marii Šebestovou a jejího manžela, hospitalizovaného na ortopedickém oddělení jihlavské nemocnice, se stal převoz noční můrou.

29.12.2008
SDÍLEJ:

Převoz sanitkou. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Žena s Třeště byla tak rozladěná, že neváhala podat stížnost na provoz služby sanitních vozů. Napsala třeba i hejtmanovi Jiřímu Běhounkovi nebo na ministerstvo zdravotnictví.

„Sanitku jsme měli objednanou na desátou hodinu dopoledne. Dostalo se na nás ale až před třetí hodinou odpoledne,“ popsala Marie Šebestová. „Neřekli nám ani důvod, proč tak dlouho na odvoz sanitkou čekáme, sestra nám jen řekla, že jsme trhli rekord,“ pokračovala paní z Třeště.

„Když jsme konečně vyjeli z nemocnice, byla jsem v šoku. Sanitka byla nevytopená, lehátko nebylo možné polohovat. Manžel, ležák, musel mít na lehátku skrčené nohy,“ popsala ještě manželka Jana Šebesty.

V sanitce byli podle ní stísnění ještě další dva lidé.

Řidič se hájí, nic prý nezanedbal

Převoz sanitkami na Jihlavsku zajišťuje Červený kříž. Řidič Pavel Karba, který ten den Marii Šebestovou s mužem převážel, popsal situaci ze svého úhlu pohledu.

„Se sestrami jsem stav převážených pacientů, tak jako pokaždé, zkonzultoval,“ hájil se řidič Karba. „Paní Šebestová si stěžovala, že nelze polohovat lehátko pod hlavou, to ale nejde v žádné sanitce, proto jsem panu Šebestovi nabídl alespoň bundu pod hlavu,“ vzpomínal Karba.

„A že nebyla sanitka vytopená? Nezávislé topení nemají myslím ani sanitky rychlé záchranné služby,“ dodal řidič.

Stížnost Marie Šebestové směřovala i k okresní ředitelce Červeného kříže Jiřině Prokopové.

„Paní Šebestová ve své stížnosti uvádí, že by si zařídila odvoz jinak, kdyby věděla, jak dlouho budou čekat. Těžko si ale představit, jakým způsobem, když převážený pacient byl nepohyblivý a navíc váží přes sto kilo,“ upozornila ředitelka Prokopová.

„Pacient s doprovodem byl k převozu objednán až ten den o půl deváté, přednost mají odvozy objednané den dopředu,“ pokračovala Prokopová.

Pacienti čekají na převoz hodiny

Další střípek do mozaiky příběhu přidala i zdravotní sestra na ortopedickém oddělení, kde byl Jan Šebesta hospitalizován.

„Při objednávání sanitky není možné určit přesný čas, kdy budou pacienti odvezeni. Původně byla sanitka objednána den předem. Druhý den ráno ale paní Šebestová přijela za manželem a chtěla odvoz s doprovodem. Proto se musela podat nová objednávka,“ vysvětlila sestra na ortopedickém oddělení jihlavské nemocnice.

„Pacient, který čeká na odvoz, čeká na lůžku. Upozorňujeme je už ráno, že odvoz může proběhnout až odpoledne,“ pokračovala sestřička.

„Když se čekání protahuje, urgujeme odvoz i několikrát denně, v tomto případě jsme volali dvakrát. Ale nejsme jediné oddělení, kde lidi čekají na převoz,“ zakončila zdravotní sestra.

S fungováním převozu sanitkami Červeného kříže nemají naopak problémy v domovech pro seniory v Jihlavě a ve Ždírci.

„Stává se, že sanitka přijede později, ale to se vzhledem k jejich vytíženosti dá pochopit,“ řekl ředitel Domova pro seniory v Jihlavě – Lesnově Vladimír Maštera.

Stejné zkušenosti mají i ve Ždírci. „Dříve občas přístup řidičů nebyl ideální, ale poslední dobou si nemůžeme stěžovat,“ uvedla vrchní sestra ždíreckého domova pro seniory Ladislava Pečenková.

Autor: Michal Kolařík

29.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení