Například elektřina je pro domácnosti na Jihlavsku dražší v průměru o 16,5 procenta.

Co to v praxi znamená? Navýšení nákladů o tisíce korun ročně. Energetický regulační úřad uvedl některé příklady.

Pro domácnost, která využívá elektřinu i na akumulační vytápění nebo ohřev vody například bojlerem, to při roční spotřebě 1900 kilowatthodin (kWh) ve vysokém tarifu a 8100 kWh v nízkém tarifu znamená zdražení ze zhruba 23 na 27 tisíc korun.

Tam, kde lidé vytápějí přímotopem, se náklady na elektřinu při spotřebě 600 kWh v nízkém tarifu a 14 400 kWh ve vysokém tarifu zvedají přibližně ze 36 400 korun na 43 540 korun ročně.

„Nejpodstatnějším důvodem růstu ceny je značně se zvyšující nákupní cena silové elektřiny na burzách. Vzestup cen na pražské a lipské energetické burze dosáhl meziročně asi 40 procent,“ zdůvodnil předseda představenstva společnosti E.ON Energie Michal Šafář.

Naopak radost mohou mít motoristé, protože cena benzinu Natural 95 třeba už v Jihlavě klesla až na 20,50 koruny za litr. Nafta je na nejlevnější pumpě o dvě koruny dražší.

„Prudký pokles cen pohonných hmot je alespoň jednou z mála dobrých zpráv, které přicházejí poslední dobou z ekonomiky,“ okomentoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Úsměv na tváři naproti tomu nemůže vyvolávat vyšší daň z nemovitosti.

I zde jeden příklad pro ilustraci: Rodinný dům o rozloze 150 metrů čtverečních bez dalšího nadzemního podlaží a bez garáže nebude v krajském městě Vysočiny zdaněn částkou 675 korun, ale sumou 1350 korun ročně.

Ještě markantnější nárůst než v centru lze zaznamenat v okrajových částech Jihlavy, jako jsou Antonínův Důl, Hosov, Pávov a Pančava.

Na Pančavě se daň zvedá rovnou ze 240 na 1350 korun.