O co vašemu otci hlavně šlo?

Hodně lidí říká, že se oběsil kvůli tomu, že mu vedle domu stojí City Park, ale to je jen důsledek toho, proč to udělal. Hlavním důvodem, proč si vzal život, bylo to, že byl City Park vůbec postaven, přestože by tam v případě dodržování zákonů vůbec být neměl.

Proč?

Většině lidí, kteří žijí kolem parku, nechtějí například památkáři povolit plastová okna. Dělají jim problémy s přestavbou a úpravami domů a najednou jim před okny vyroste takové monstrum. Jsou tam další věci ohledně hlučnosti, zatížení dopravy, podle územního plánu by to tak nemělo úplně být, od města navíc dostali za strašně levné peníze pozemek, který by nikdo jiný nedostal.

Co všechno otec dělal pro to, aby stavbě zabránil?

Otec psal a odvolával se na všechny úřady, které mohl, ale ve většině případů dostal vyhýbavé odpovědi. Všechno smetli ze stolu. Nějaký úřad, myslím, že to byli památkáři, mu dokonce na jeho výhrady odpověděli, že jsou určité kroky v rozporu s podmínkami stavby, ale jsou akceptovatelné.

Tušil jste, že má otec v plánu spáchat sebevraždu?

To nikdo netušil.

Proč podle vás zvolil tak radikální řešení?

I když se dovolával na všechny možné instituce, tak zjistil, že nic nezmůže. Nebavilo ho, že se tady chlubíme, jakou máme demokracii, ale ve skutečnosti tu žádná pro obyčejné lidi není. Jen pro ty, co mají peníze, ty mají práva. Jemu se takové věci nelíbily, proto bojoval.

Byl se otec někdy v City Parku po jeho otevření podívat?

Byl se podívat, jak to tam vypadá. Myslím, že se tam byl i najíst. Říkal, že vevnitř je to docela pěkně udělané, ale výhrady měl hlavně k exteriéru. Táta nikdy nebyl proti City Parku jako takovému. On nikdy nebyl proti tomu, aby v Jihlavě takové centrum stálo, věděl, že v Jihlavě musí být. Byl proti tomu, kde stojí a za jakých podmínek bylo postaveno.

Není tajemstvím, že od vás chtěli investoři City Parku dům odkoupit.

Nabídky byly. Jenže problém byl v tom, že táta o stavbě jako účastník řízení hodně věděl. Oni přišli se smlouvami na koupi domu, v které ale byla i podmínka, že když jim dům prodáme, tak nikde nebude mluvit o tom, co ví o stavbě. Chtěli si tak koupit současně s domem i jeho mlčenlivost.

Myslíte si, že jeho smrt něčemu prospěla?

Když sleduji diskuze na internetu, tak jednoznačně ano. Lidi chtějí vědět, proč a kvůli čemu se otec oběsil a co za tím bylo. Chtějí znát pravdu kolem City Parku. Každý bude chtít vědět, proč tam stojí, proč se úředníci k otci chovali, proč jeho většinou oprávněné argumenty shazovali ze stolů, toho chtěl asi docílit. Beru to i jako upozornění na to, že slovo jedince nemá žádný vliv, i když má stokrát pravdu.

Co bude nyní s vaším domem?

S největší pravděpodobností ho nabídneme k prodeji.