Jak je to možné? Přes ulici má svou služebnu jihlavská městská policie, jejíž vysílač televizní signál ruší.

„Televizi pustím a obraz lítá, nebo to najednou vypne celé. Obraz hrozně šumí, někdy slyším i hlasy strážníků, kteří jsou ve spojení přes vysílačky,“ potvrdila Jaroslava Krňáková, seniorka, bydlící v postiženém domě.

„V domě bydlím skoro 40 let, bydlela jsem i v bytě naproti přes chodbu, tam to bylo to samé. Televize zlobí od té doby, kdy tady byla zřízena služebna městské policie,“ pokrčila rameny seniorka.

Další z obyvatel domu má podobnou zkušenost. „Jdou nám dva programy, a to ještě špatně, a do toho ještě kecají policajti,“ prozradil řidič z povolání Martin Kotrba, který v domě bydlí přes půl roku.

Úřad rušení potvrdil


Podle měření Českého telekomunikačního úřadu (ČTU) signál ruší vysílačky městské policie. Nebylo to první měření. Kvůli rušení signálu ČTU vyslal inženýry do jihlavské Brněnské ulice už v roce 1997, se stejným výsledkem jako letos – signál ruší vysílačky městské policie.

David Beke, syn majitele domu, bydlící v přízemí, patovou situaci řešil po svém. „Ve svém bytě jsem to vyřešil nákupem satelitu, což mě stálo devět tisíc. Kdybychom měli podobnou technikou vybavit všechny nájemníky v domě, vyšlo by nás to na více než dvacet tisíc korun,“ vysvětlil syn majitele domu.

„V těchto dnech se proto chystám podat žádost na řešení situace na magistrát. Když bydlíte u silničního průtahu a jezdí vám kamiony pod okny, tak vám město nebo kraj zaplatí okna, aby vás ochránily před hlukem, tohle je přeci podobný případ,“ je přesvědčený Beke.

Policie využívá pronajaté pásmo

K problému se vyjádřila i městská policie.

„Telekomunikační úřad v říjnu vyslal pracovníka na proměření signálu, který máme v řádně zaplaceném pásmu přidělen povolením, s platností na dobu pěti let. Výsledek byl takový, že náš signál skutečně může zasahovat do příjmu televizního signálu v protějším domě,“ potvrdil zástupce ředitele městské policie Jaroslav Dřevo.

„Nicméně při kontrole zjistili, že nájemníci mají zastaralé zesilovače na televizní kanály. To znamená, že si musí na své náklady zajistit výměnu antén,“ doplnil Jaroslav Dřevo.

Jeho názor potvrdil i Květoslav Burian z Českého telekomunikačního úřadu, který loni v říjnu měření na místě prováděl.

Problém je podle Buriana v anténách, které nájemníci používají. Ty nejsou certifikované, a přijímají všechna pásma. Proto dochází k rušení. Certifikované antény, které by problém řešily, podle něj vyjdou jedna přibližně na šest set korun.

Vyřeší spory až digitalizace?

Spory by mohla řešit rovněž digitalizace. První vlaštovka v podobě digitálu ČT by měla na Jihlavsku přitom začít vysílat již od června tohoto roku – z vysílače na Javořici.

Otázka je, kdy v regionu přejdou na digitální vysílání i soukromé stanice.

Problém by mohla vyřešit také digitalizace rádiové sítě městské policie. Tato investice je v jednání. Šlo by o výdaj ve statisících korun.

Michal Kolařík, Miroslav Mareš