Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý hejtman má práci: postará se o výuku energetiků

Jihlava - Vzdělávání energetiků na Vysočině by měl mít pod taktovkou mimo jiné i bývalý hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

15.1.2009
SDÍLEJ:

Energetika je oborem budoucnosti. Práce v elektrárnách je náročná na kvalifikaci, i proto se na Vysočině rozjede intenzivněji projekt vzdělávání energetiků. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Josef Němec

„Radní jej zmocnili k jednání jménem kraje v otázkách odborného vzdělávání středoškolské úrovně v oblasti energetiky,“ potvrdil Deníku ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Uvedl dále, že pověření pro Miloše Vystrčila platí pro letošek i v oblasti popularizace technických oborů .

Špičkové energetiky dodá škola v Třebíči

„Na Střední průmyslové škole v Třebíči má být zaveden obor Energetika, který by připravoval pro praxi špičkově vzdělané energetiky se zaměřením na elektrárny všeho druhu včetně vodních i jaderných. Tím bychom pomohli všem energetickým firmám i společnosti ČEZ. Za několik let by hrozil katastrofální nedostatek odborníků v energetice, protože jejich vzdělávání bylo zásadně podceněno,“ v kostce shrnul Miloš Vystrčil.

Podle představitelů rady kraje je Vystrčil osobností, která si bude vědět rady na startovní čáře projektu a také v dalším provozu. Oceňují jeho vzdělání a znalosti včetně legislativy a komunikace se společností ČEZ. ČEZ bude pro kraj Vysočina hlavním partnerem projektu.

„Výhodou doktora Vystrčila je jeho zájem o projekt a problematiku technického vzdělávání,“ doplnil ředitel Kadlec. „Bude jedině dobře, když projekt vzdělávání energetiků, nastartovaný v minulém volebním období, bude pokračovat. Přestože už nejsem hejtmanem, dost by mi vadilo, kdyby zanikl,“ vyjádřil se bývalý hejtman Vystrčil.

Zaměstnanci chybí

Mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka potvrdil, že špičkoví odborníci v energetice chybí. „Lidé v elektrárnách stárnou, je třeba je nahradit. Program výchovy mladých odborníků přímo souvisí s naším projektem LTO, řešícím dlouhodobý provoz elektráren,“ upřesnil Petr Spilka.

Příští školní rok otevřeme nejméně jednu třídu asi o 30 žácích,“ potvrdil zástupce ředitele Střední průmyslové školy v Třebíči Ivan Charvát.

Nového učitele by mohla mít polytechnika

Jihlava - Bývalý hejtman Miloš Vystrčil se možná vrátí i ke své profesi – jako učitel na jihlavské polytechnice. Nevzdává se také jako krajský zastupitel politického života. Vstoupil by znovu na dráhu profesionálního politika, pokud by dostal přijatelnou nabídku.

Nedávno jste prý jednu takovou nabídku řešil.
Měl jsem nastoupit na jednom ministerstvu, řekněme jako náměstek. Byl by to ovšem střet zájmů s mým mandátem krajského zastupitele. Nabídku jsem nepřijal.

Láká vás stále politika?
Vždy mě bavila a chci být dál činný v ODS, i když se ze mě stává poslední dobou tak trochu konzervativec.

Spolupracujete s vedením kraje?
Chci pomáhat rozvoji kraje. Jsem předsedou výboru pro regionální rozvoj a tam se dá udělat hodně dobrých věcí.

Například?
Třeba by měl vzniknout projekt Vesmír Vysočiny za 100 milionů korun. Velké planetárium, kde by bylo možno vidět Slunce a kus vesmíru s noční oblohou. Mělo by být jediné svého druhu v Česku.

Podporujete sluneční elektrárny?
Pokud si někdo postaví svoji elektrárnu na vlastní střeše či větrnou na dvoře, nic proti tomu. Shoduji se ale se zastupiteli, že pokud nemáme vypracovanou strategii krajinného rázu, tak se do alternativních zdrojů nemůžeme pouštět. Nehledě k tomu, že nikdy nenahradí stabilní a ověřené zdroje energie.

Jak se jinak díváte na sociální demokraty, kteří nyní stojí v čele kraje?
Nebudeme jako ODS dělat vše pro to, abychom práci vedení kraje ztížili. Naopak se budeme snažit dělat konstruktivní politiku, pomáhat.

Autor: Stanislav Jelínek

15.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lucinka s bedlou, kterou tento týden u Hodic našel její děda Láďa.
3

Našli jste plné koše hub nebo ukázkové hřiby? Pochlubte se ostatním!

Ilustrační foto.

K soudu šli znovu „klauni“ i násilník, který dával rány. Odvolávali se zbytečně

Hrál si na podnikatele a nabízel lidem kotle

Jihlavsko – Jednapadesátiletý muž z Českobudějovicka se tvářil jako podnikatel a nabízel lidem dodání plynového kotle. Nový kotel si od něj objednal i jeden muž z Jihlavska. Dal mu zálohu, ale svého kotle se nedočkal. Podvodníkovi teď hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, protože se trestné činnosti nedopustil poprvé.

Zápas v Poličce rozhodovaly nájezdy

Polička – Hokejbalisté SK Jihlava dál drží druhé místo v I. lize. A to i přesto, že o víkendu brali jen bod za porážku po samostatných nájezdech. Tu jim připravil nepříjemný celek Poličky.

Na záchytce lidé pobudou tři hodiny nebo i celý den

Jihlava – Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě v letošním roce poskytla azyl osmdesátiletému seniorovi i šestnáctiletému mladíkovi. Jde o nejstaršího a nejmladšího zachyceného opilce mezi téměř osmi sty lidmi, kteří byli od začátku roku na takzvané záchytce ubytovaní.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení