Podle tajemníka jihlavského magistrátu Lubomíra Dohnala je na tahu nyní ministerstvo vnitra, které určí úředníka nucené správy.

„Vůbec nic se neděje, pouze máme informace, že nucený správce by se měl přihlásit začátkem února. Než se ujme funkce, nikdo nebude provádět žádné platby obce, to udělá úředník až po nástupu. Jinak ani nevím, zda se někdo stará o sestavení kandidátky nových voleb. Nic se ke mě nedostalo,“ řekla ve středu Deníku bývalá starostka Lucie Kubínová.

Z televizních obrazovek se obyvatelé regionu dozvěděli, že Šimanov by mohl spadat pod správu sousedního Větrného Jeníkova, ovšem Jeníkovští o tom nechtějí ani slyšet.

„V žádném případě nepřipustíme, aby Šimanov přešel pod naši správu. Věc jsem konzultoval s krajským úřadem. Nikdo nás nedonutí Šimanov přijmout bez souhlasu našich zastupitelů,“ prohlásil starosta Větrného Jeníkova Jan Hrbáč.

Jeníkovské zastupitele už teď zajímá, jak se Šimanov vypořádá bez možnosti placení s úhradou poplatků za děti ze Šimanova, jež chodí do školy v Jeníkově.

„Musíme vyřešit dohodu o úhradě neinvestičních nákladů za Šimanovské děti, které chodí do naší mateřské a základní školy. Náklady v téhle oblasti za rok činí asi 100 tisíc korun,“ doplnil Jan Hrbáč.

Palánovi zatím postih nehrozí

Šimanovské zajímá, kam si chodí Milan Palán stěžovat, když se mu povedlo rozprášit vedení obce a jeho stížnosti nemá kdo řešit.

„Myslím, že nepřestal a píše stížnosti do šuplíku. Kdo zdědí vedení obecního úřadu, možná dostane stížností hromadu,“ přiblížil Jiří Jeřábek ze Šimanova.

Se stěžovatelem Palánem mnoho nezmůže ani jeho zaměstnavatel, úřad kraje Vysočina.

„Případem pana Palána jsem se zabýval, osobně jsem s ním o tom mluvil. Říkal jsem mu ať posoudí, zda-li to, čeho chce dosáhnout, přináší vyšší hodnoty ve srovnání s tím, co to přináší za útrapy ostatním lidem a možná také jemu,“ řekl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

„Z pohledu krajského úřadu je situace neřešitelná,“ dodal Kadlec.

V tom je zajedno s hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem. „Zatím se zdá, že můžeme na tohoto zaměstnance pouze vytvářet tlak. Pan Palán má vše velice dobře zajištěno a právně v pořádku,“ řekl hejtman.

K problematickému úředníkovi se vyjádřil i náměstek hejtmana Libor Joukl.
„Pracovní výkon Palána v porovnání s ostatními kolegy na oddělení je srovnatelný. Jestli někdo ve svém volném čase okopává zahrádku, chodí do hospody, anebo píše stížnosti, my nemůžeme ovlivnit. Palán pouze využívá informace, které nabyde při svém povolání, a to není nezákonné,“ uzavřel situaci Joukl.

Vedení obce o 180 obyvatelích nevydrželo neustále zpracovávat stížnosti a připomínky místního občana Milana Palána a všichni zastupitelé včetně starostky před koncem roku složili funkce.

Stanislav Jelínek, Michal Kolařík