FireTrophy – první přeshraniční jízda 50 až 70 historických hasičských aut rakouských dobrovolných hasičů. Nebo třídenní cyklistická túra z Telče do Raabsu a Hornu.

To jsou jen některá z doprovodných lákadel Dolnorakouské zemské výstavy, která začne v polovině dubna v Hornu, Raabsu a v Telči. Potrvá do 1. listopadu.

Zajímavé ale nebudou jen doprovodné akce. Samotná výstava přiblíží společnou historii Rakouska a Česka.

„Na telčském zámku v Justičním sále, muzeu a v zámecké galerii a v Městské galerii Hasičský dům na náměstí Zachariáše z Hradce budou výstavní expozice zaměřeny hlavně na přeshraniční kulturní osobnosti typu Mahlera nebo Hoffmanna, na architekturu a společný život na hranici,“ zmínil se starosta Telče Roman Fabeš.

„Na zámku v justičním sále budeme prezentovat významné osobnosti společných dějin. Na místě přitom budou vystaveny jedny z nejcennějších předmětů, které ještě nikdy vystaveny nebyly,“ řekl kurátor výstavy Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Jedná se například o některé Mahlerovy partitury z vídeňské národní knihovny nebo o Mahlerovu taktovka z doby, kdy nastupoval do Vídeňské opery.

Zámek snad nabídne i jeden starý rukopis

V galerii na telčském zámku budou k vidění exponáty z prostředí církve a šlechty.

„Půjde nám zejména o sbírkové předměty a dějiny před rokem 1900. Jednáme dokonce o jednom rukopisu z 13. století z kláštera Geras, ve kterém je zmíněna Nová Říše,“ doplnil Michal Stehlík.

V prostorách Muzea Vysočiny na zámku budou prezentovány dějiny Telče. „Ukážeme, jakým způsobem se vyvíjelo město,“ upozornil kurátor výstavy.

V místech expozice to v těchto dnech stále ještě vypadá jako na staveništi. Řemeslníci na zámku dělají například nové podlahy nebo renovují část střechy v zahradním traktu.

Do zahájení výstavy v dubnu budou ale podle slibu starosty Fabeše výstavní prostory připraveny.

V rakouském Hornu návštěvníci výstavy uvidí expozici se zaměřením na 20. století: tedy od „bezhraniční“ společné historie v monarchii pod vládou Habsburků přes oddělené cesty po roce 1918, hrůzy nacismu, dobu studené války a Pražského jara 1968 až po otevření železné opony a členství Rakouska a Česka v Evropské unii.

V Raabsu bude hlavním tématem výstavy hranice.

Náklady? Jedná  se o miliony eur

Rakouská strana jinak vynaloží na investicích v souvislosti s výstavou 22 milionů euro.
Od výstavy si slibuje výtěžnost 30 až 40 milionů euro .

Českou stranu přijde pořádání Dolnorakouské zemské výstavy přibližně na 60 milionů korun. Investice jdou třeba do parkovišť.