„V nemocnici za pobyt bych klidně těch 60 korun denně platil, doma si také stravu a energie platím sám,“ vyslovil svůj názor 76letý senior Jan Hodek z Jihlavy.

Reportér Deníku oslovil i hospitalizované pacienty jihlavské nemocnice. Někteří by platili dál, jiní jsou rádi, že uspoří.

František Vala z Polné se léčí v jihlavském špitálu od pondělí. „Jsem rád, že nemusím platit, je to pro mě lepší. A odpouštět by se měly poplatky všude, od čeho si hradíme zdravotní pojištění celý život?“ je přesvědčený Vala.

Také sedmatřicetiletá maminka Marie Jirková z Řehořova změnu vítá. „V pondělí jsme nastoupili se synem na hospitalizaci a myslím, že to jsou od kraje dobře investované peníze, do dětí obzvláště,“ je přesvědčená maminka.

Někomu chybí kuřárna

A jak jsou spokojeni se službami lidé hospitalizovaní v nemocnici delší dobu? Jsou ochotni za péči šedesát korun dále platit, nebo raději využijí darovací smlouvy s krajem?

„Poplatky za pobyt budu platit i nadále, nevidím důvod, proč si je nechat darovat, péče je tady perfektní, strava opravdu dobrá. Ale myslím, že by tady mohli zřídit kuřárnu, je to pro nás kuřáky nedůstojné, v tomhle počasí mrznout před vchodem,“ dodal podnět ke zlepšení osmapadesátiletý Milan Kutlvašr.

I jiní dotázaní z dlouhodoběji ubytovaných hovořili o poplatcích i kvalitě péče podobně.

„V nemocnici jsem čtrnáct dní a náramně spokojený, sestřičky jsou jako andělé,“ rozplýval se 76letý Karel Vybíral z Nové Říše. „Poplatky za pobyt schvaluji, i když důchod nemám nijak velký, jsem ochotný klidně platit 60 korun dál,“ dodal.

Například Emanuel Jirsík z Markvartic si ale ještě možnost darování poplatku rozmyslí.
„Za minulý měsíc už jsem poplatky uhradil a jestli je budu platit i dál, ještě nevím. Záleží na tom, jak dlouho si tady ještě poležím. Strava je perfektní, měli jsme k obědu kuře s rýží, zažil jsem tu i řízek,“ usmál se šestačtyřicetiletý muž.