Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacient žaluje nemocnici. Operoval ho hejtman

Vysočina - Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek již druhým rokem čelí nepříjemným soudním tahanicím. Společně s kolegy z jihlavské nemocnice musí v občanskoprávním sporu vysvětlovat zdravotní komplikace Martina Duška z Pelhřimova, který obě nemocnice zažaloval o milion korun, protože mu ani v jedné nezjistili frakturu páteře.

6.2.2009
SDÍLEJ:

David MarxFoto: Archiv radio.cz

Úraz se mu stal po těžké autonehodě na dálnici v roce 2005, při které zemřeli dva lidé. „V Jihlavě mi udělali nedostatečná vyšetření a pustili mě domů, že mi nic není. Měl jsem ale takové bolesti, že jsem šel do Nemocnice v Pelhřimově, tam mi operovali pouze rameno. Poranění páteře lékaři zjistili až při dalším vyšetření v Jihlavě,“ popsal svou anabázi Martin Dušek. Podle něj má i problémy s ramenem, které mu operoval Jiří Běhounek.

Žalobám čelí všechny nemocnice

„Ve sporu nejde o rameno, ale o páteř. Pan Dušek k tomu operaci ramene kritizuje, aby ukázal, jací jsme lumpové. Je to z jeho strany účelové. Operace s ním byla dopředu konzultována a on s ní souhlasil.“ řekl Deníku hejtman Jiří Běhounek.

Spor řešil krajský soud v Táboře, který Duškovi pravomocně přiznal 100 tisíc korun. Ty musí zaplatit pouze Nemocnice Jihlava. „Bylo prokázáno, že lékaři pochybili, když neudělali všechna potřebná vyšetření,“ odůvodnil výši odškodného soudce Robert Ožvald. Jenže Dušek se ještě odvolal a po obou nemocnicích znovu požaduje 900 tisíc korun.

„Můj život má větší cenu než 100 tisíc. Navíc mi jde o to, aby se něco podobného neopakovalo někomu jinému,“ dodal Dušek.

Toto je zatím jediná podobná kauza, kterou musí Nemocnice v Pelhřimově v současné době řešit. Deník ale zjistil, že všech pět nemocnic zřizovaných krajem musí řešit minimálně jednu žalobu na ochranu osobnosti. V běhu jich je celkem devět. A důvody? Úmrtí manželky při porodu, zapomenutá rouška v těle pacienta po zákroku, nepovedená operace kýly, špatně provedený potrat či nespokojenost s pooperačními jizvami.

Pacienti, kteří se cítí být poškozeni, požadují statisíce až miliony korun odškodného. Někteří již částečně uspěli. Úplně nejčerstvější kauza, kterou Krajský soud v Brně dostal na stůl v polovině minulého měsíce, se týká Nemocnice v Novém Městě na Moravě.

Pacient ze Žďáru nad Sázavou Lubomír S. se domáhá v občanskoprávním řízení za nemajetkovou újmu 500 tisíc korun. Dalších 1,6 milionu korun nárokuje u soudu ve Žďáře nad Sázavou. „Po operaci trpí můj klient zejména velkými stálými bolestmi v důsledku poškození nervu při operaci,“ zdůvodnil právní zástupce žalobce Viktor Pak. Podle právničky nemocnice Věry Palečkové jde o nepřiměřenou částku, zvlášť když už mu bylo nedávno pravomocně soudem přiznáno a vyplaceno od pojišťovny 250 tisíc korun.

„Nemocnice v této věci uznala odpovědnost,“ dodala Palečková. Jihlavská nemocnice se musí zabývat docela kuriózním sporem, kdy ji pacient žaluje za jizvy po operaci na břiše.

Nepovedený potrat

Právníci zdravotnického zařízení čekají i na to, jak dopadne odvolání u Vrchního soudu v Olomouci kvůli nepovedenému potratu dvojčat Kateřiny N. z Jihlavy, která vysoudila 80 tisíc korun.

Na havlíčkobrodskou nemocnici jsou v běhu pouze dvě žaloby, které se týkají heparinových vražd. Podaly ji dvě rodiny. Jedna chce po nemocnici 12 milionů korun. Dvě žaloby v této souvislosti, které začal soud v Hradci Králové projednávat na podzim, žalobci stáhli.

Třebíčská nemocnice čeká na nařízení soudního jednání v kauze Miroslava Hlavatého z Myslibořic, kterému při porodu zemřela manželka. V této věci bylo vedeno i trestní řízení, které zatím není pravomocně skončeno.

Odškodnění se po třebíčské nemocnici domáhá i Viktor D., kterému lékaři při operaci ledviny v roce 2002 nechali v těle roušku. Tu mu pak museli další rok vyoperovat. Pacient má po tomto zákroku zvětšené břicho. Brněnský soud za to nemocnici potrestal 100 tisíci korunami, ale vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.

INFOGRAFIKA: Žaloby na nemocnice v kraji Vysočina

#nahled|https://g.denik.cz/36/59/ftg_infografika_nemocnice_zaloby_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/36/59/ftg_infografika_nemocnice_zaloby.jpg| Infografika#

Odborník David Marx: Dnes jsou soudní jednání běžná

David Marx je přední odborník na lékařskou péči v Česku a zastává funkci předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví. Deník se ho zeptal, jak se dívá na vztahy pacientů a nemocnic.

Je dobře, že lidé podávají žaloby na nemocnice?
Určitě to dobře není. Lepší by bylo, kdyby docházelo ke smíru mezi pacientem a zdravotnickými zařízeními, tak jako je to časté v západní Evropě. I sami soudci při sporech účastníky vyzývají ke smíru. Možná jsme ale na dobré cestě, protože se snížil počet trestních oznámení. Počet žalob ale obecně stoupá…

Proč tomu tak je?
Protože se jednak zlepšuje právní povědomí pacientů a také je to tlakem právníků, kteří nutí klienty, aby raději volili občanskoprávní spory než trestněprávní. Pro nemocnice jsou běžným jevem dvě až tři nerozhodnutá soudní jednání.

Autor: Roman Martínek

6.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.B Základní a mateřské školy v Dolních Bojanovicích s paní učitelkou Ludmilou Kiedroňovou.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ T. G. Masaryka v Jihlavě

Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Chtěla mít něco jiného než ostatní, tak si to sama vyrobila

Jihlava – Miniaturní zmrzliny, lízátka, spinnery, Mimoně, nanuky, zvířátka, macronky, linecké cukroví, perníčky, miminka nebo prášky na bolest hlavy. Vlastně na cokoli si vzpomenete. To všechno dokážou vyrobit šikovné ruce Lenky Brabcové z Jihlavy.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Lékaři protestují. Uzavřeli své ordinace

Jihlavsko – K dnešnímu celostátnímu protestu praktickcých lékařů se připojí také doktoři na Jihlavsku. I jim vadí podfinancování provozu ordinací a rostoucí administrativa. Navíc od ledna příštího roku budou muset začít vystavovat recepty elektronicky a od března se budou muset zapojit do systému EET.

Spanilá jízda dorostenců FC Vysočina pokračuje

Jihlava, Opava – Už je to tradice. O víkendu si fotbaloví starší i mladší dorostenci FC Vysočina po zápase zařvou vítězný pokřik, a nejinak tomu bylo i v Opavě, kde oba jihlavské výběry rozhodly o svých výhrách už v první půlce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení