Takové zboží se dalo v tomto týdnu sehnat v různých obchodech na Jihlavsku. Přesvědčili se o tom v průzkumu reportéři Jihlavského deníku.

Stonařov: Problém s česnekem

Prodejna Lapek ve Stonařově nabízela ve středu kolem 11. hodiny dopoledne menší výběr zeleniny běžné kvality. Zákazník by tam ale asi sotva koupil naměklá a otlačená jablka nebo zelenošedou plíseň na několika paličkách česneku. „Někdy něco neuhlídáme,“ omlouvala se vedoucí obchodu Pavla Hrůzová.

Kostelec: Rajčata mizela z pultu

Obchod Jednoty v Kostelci měl ve středu okolo 13. hodiny sortiment ovoce a zeleniny bez zjevných vad. Snad až na nepoživatelná rajská jablíčka, která po zájmu redaktora Deníku o jejich koupi prodavačka ihned z pultu odstranila. „Jsme malá prodejna v malé obci. Když objednáme, ne všechno se prodá. A když opačně něco nemáme, zákazníci zase chodí s tím, proč to neobjednáme,“ přiblížila situaci v Kostelci vedoucí místní prodejny Jana Zudová.

Pozornost reportérů se ale nesoustředila jen na okolí Jihlavy. Nákupy „zajímavých“ kousků ovoce se „podařily“ i v krajském městě.

Jihlavská druhá jakost za dvě koruny

Solidně přistupuje k zákazníkům obchodník s ovocem a zeleninou v Benešově ulici. Pokud bylo zboží v horší kvalitě, označují ho etiketou II. jakost. Otlučené jablko druhé jakosti šlo koupit za dvě koruny.

Jedno pomačkané rajské jablíčko a seschlá cibule se daly koupit u zelináře na křižovatce u zverimexu: to vše celkem za čtyři koruny.

Hůře se reportérům hledalo zboží druhé jakosti v supermarketu Albert v suterénu Prioru. Za nejhorší „exponát“ byl vybrán scvrklý citron. Koupit jej šlo za tři koruny.

Zákazníci většinou nekontrolují sami

Když zákazníci kupují ovoce, většinou sami posoudí, jaké zboží koupí. Na plesnivé kousky ale prodavače až na výjimky neupozorní. „Vím, že třeba v Albertu se zaměstnanci snaží ovoce a zeleninu kontrolovat,“ poznamenala zákaznice Petra Rychecká z Jihlavy.

I zaměstnancům v Albertu sem tam něco uteče. Třeba v obchodě na sídlišti Březinky reportéři Deníku našli lehce pomačkané hroznové víno. Všechno ostatní zboží bylo doplněné a na první pohled v pořádku jak ve středu krátce před půl desátou dopoledne, tak ve třičtvrtě na šest večer.
Krátce před půl desátou dopoledne ovoce a zeleninu pracovnice prodejny kontrolovala.

Bez závažných problémů a do očí bijících vad prošlo průzkumem Deníku zboží v hypermarketu Interspar v City Parku. Poznámka ze strany jednoho zákazníka se ale objevila: „Snažím se dětem kupovat bio ovoce a bio zeleninu. Ovoce a zeleniny tu mají sice hodně, ale bio výrobků by tu měli mít podle mě víc. Objevil jsem jenom bio mrkev a bio banány,“ řekl Marek Avuk.

Mandarinka měla plíseň

Pod drobnohledem Deníku se ocitla ve středu ráno jihlavská Billa. Nalezena byla jedna plesnivá mandarinka. „A to zboží jste schválně přebíral?“ Byla první reakce vedoucího Karla Koblihy.

„Omlouvám se, ale u tohoto zboží se to může stát, i když zboží kontrolujeme několikrát denně. Ovoce i zeleninu dostáváme čerstvé každý den, dnes ale zrovna ještě zásobování nedorazilo, možná kvůli počasí na silnicích, takže toto je zboží minimálně včerejší. Samozřejmě je možnost takové zboží po nákupu reklamovat, to není problém,“ dodal vedoucí.

„Se zeleninou jsme v Bille spokojení, nejsou zde větší rozdíly oproti jiným obchodům,“ zhodnotila 22letá zákaznice Klára Pupénková z Jihlavy.

Zboží je kontrolováno několikastupňově i v Tescu. I tam ale systém kontroly není stoprocentní. Problém byl při středečním odpoledním nákupu třeba u hroznů nebo mandarinky. Pokladní se nezarazila ani ve chvíli, kdy bylo zboží na páse narovnané nahnilými částmi navrch.

Malé rezervy v sekci ovoce a zeleniny, hlavně u mandarinek, měla ve čtvrtek odpoledne jihlavská Hypernova.

Jaroslav Paclík a reportéři Deníku

Kde kupujete ovoce a zeleninu vy? Co říkáte na výsledek testu Deníku? Zapojte se do diskuse pod článkem!