Právě tento domek, přesněji dřevěný srub, se stal předmětem podvodu. Za něj teď hrozí dvou– až osmileté vězení dvaapadesátiletému muži z Brna. Obvinili ho jihlavští policisté.

Obětí podvodu se stala rodina známé jihlavské podnikatelky. „Dům jsme si museli dodělat svépomocí. Firma, se kterou jsme podepsali smlouvu, nám dluží přes milion korun. Na devadesát procent ale asi tyto peníze už nikdy nedostaneme,“ poznamenala paní Věra.

Jiřínský případ nebyl jediným problémem společnosti Garant Company Building. Podvedených klientů je celkem pět. „Firma oslovovala klienty po celé republice, vedle Jihlavska například v Karlových Varech nebo Kaplicích,“ poznamenala mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Vždy šlo o výstavbu srubových rodinných domů. „Firma nám dovezla jenom dva kamiony kulatiny,“ pokrčila rameny podnikatelka, která žije na okraji Jiřína.

„Muž z Brna jako zálohu převzal necelý jeden milion korun. Do současné doby dodal pouze část dřevní hmoty,“ potvrdila policejní mluvčí.

„Takové peníze jen proti smlouvě bych už asi nedávala,“ ví paní Věra. Lidem by radila, aby se více „sichrovali“ proti takovým případům, jaký se stal její rodině.

Společnost Garant Company Building sídlí podle obchodního rejstříku v Brně v Měšťanské ulici. Telefon, který je uveden na internetu, ale neexistuje. Podvedených z její strany bylo více a trestná činnost se táhla delší dobu.

Od jiného zájemce o srub obdržel například 52letý muž z Brna částku přesahující 1,5 milionu korun.

Jiný podvedený klient uzavřel zase s obviněným mužem smlouvu, znějící na vypracování projektové dokumentace a projektu pro stavební povolení. „Klient zaplatil zálohu ve výši téměř 200 tisíc korun,“ popsala mluvčí Kroutilová.

Obviněný objednal vypracování projektu u jiné firmy, které uhradil jen 15 procent z ceny dohodnuté s poškozeným klientem.