Nejen o nich, ale třeba i o rozdávání nepopulárních botiček v loňském roce pohovořil na radnici šéf strážníků Jan Frenc.
Městská policie, to je nyní v Jihlavě padesátka zaměstnanců. Právě oni se vloni postarali – podle bilanční zprávy – o záchranu osmi lidí nebo o zadržení 38 celostátně hledaných osob.

Zasahovali například na Demlově ulici, kde jednomu člověku zemřelo dítě a on chtěl v podnapilém stavu spáchat sebevraždu skokem z domu.
„Byli jsme i u ženy, která utekla z psychiatrické léčebny a chtěla spáchat sebevraždu skokem ze Znojemského mostu, nebo u záchrany retardovaného dítěte na Slunci,“ připomněl ředitel městské policie Jan Frenc.

Kromě toho městští policisté v loňském roce také například dohlíželi nad odsouzenými k veřejně prospěšným pracím, měřili rychlost, kontrolovali dodržování městské vyhlášky o psech a podávání alkoholu mladistvým nebo pořádali řadu akcí v rámci prevence kriminality.
Většinu loňských zásahů přitom prý řešili domluvou.

Tip: zaměřit se na psy a bezdomovce

Vedení města si život v Jihlavě bez městské policie nedovede představit.
„Městští policisté odvádějí obrovský kus práce. Pohodu ve městě si bez nich vůbec nedovedu představit,“ potvrdil primátor města Jaroslav Vymazal.

Obyvatelé Jihlavy zásluhy městské policie uznávají. Podle mínění některých z nich by se ale činnost policie měla v jistých oblastech ještě vylepšit.

„Strážníci jsou vidět například u přechodů pro chodce, které jsou u škol. Ráda bych je ale potkala i jinde, například by se více měli zajímat o bezdomovce ve městě. U Tesca se jich shromažďuje hodně a dost často se tam i perou. Hlídku jsem tam už sice viděla, ale až když ji někdo zavolal. Jezdit by tam měli policisté i sami od sebe,“ uvedla mladá maminka s kočárkem Lucie Erdnerová.

„Oproti minulým létům jsou v ulicích strážníci podle mého názoru vidět víc, než tomu bylo v minulosti. Myslím si, že práce odvádí dost, a to je určitě dobře,“ pochválil práci městských strážníků Jihlavan Jindřich Roubíček.

Jedním dechem ale dodal, že by se městští policisté měli ještě více zaměřit na kontrolu vyhlášky o psech a na sprejerství.
„Méně energie by měli věnovat vybírání pokut a rozdávání botiček,“ myslí si Jindřich Roubíček. „Stále se ještě po městě pohybuje řada pejskařů, kteří po svých psích miláčcích neuklízí. Strážníci by na ně měli dávat větší pozor,“ dodal muž.

Co na to ředitel městské policie?
„Botičky rozdávají pouze dva strážníci na směně. Ostatní mají jinou práci,“ tvrdí Jan Frenc.