„Ve Zlíně nedávno padlý nemocný strom zabíjel. Nechceme zachránit stromy za každou cenu, ale je mnoho takových, které můžeme ošetřit tak, aby nám oživovaly krajinu a vyráběly kyslík ještě dlouhá léta,“ vystoupila na včerejším setkání ekologického sdružení Arnika vedoucí jihlavské pobočky Jana Vitnerová.

Ochráncům přírody se podařilo zachránit velmi cennou alej z Třeště do Růžené. Možná se podaří zachránit i lípy kolem morového sloupu v Jihlavě.

„Nebyla bych pro jednorázové kácení, ale pro postupnou náhradu nejpoškozenějších stromů,“ uvedla dendroložka Svatava Hausvaterová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Náklady na revitalizaci lip kolem morového sloupu by podle dendroložky přišly zhruba na 60 tisíc korun.

Nejvíce stromům na náměstí přitěžuje „očurávání“ psy a ověšená světélka vánoční výzdoby.

Známým případem na Jihlavsku jsou stromy na dvou hřbitovech v Dolní Cerekvi, kde staré lípy skutečně ohrožují pádem návštěvníky pietního místa. Ovšem tam mají stromy řadu let statut významného krajinného prvku a jejich pokácení nepřipadá v úvahu.

„Doporučila jsem vedení obce pokácet jen ty nejpoškozenější, ostatní lze zachránit,“ doplnila Jana Vitnerová. Připomněla, že například u Větrného Jeníkova se před časem stromy kácely naprosto zbytečně a zásah poškodil krajinu.

Ve čtvrtek přišla řeč i na starou lípu v Mrákotíně, která roste v silnici.

Ta pokácena být nemá. Naopak, řidiči jsou na přítomnost „překážky“ upozorněni dopravní značkou.
„Je pravda, že ošetřování stromů je náročné technicky i ekonomicky, ale zájemci mohou využít řadu dotačních titulů. Například Program péče o krajinu,“ upřesnil Václav Hlaváč, šéf havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.