„Většina turistů do míst, kde jsou na Vysočině památky UNESCO, přijede, podívá se a odjede. Málo se jich u nás zastaví.“
Těmito slovy uvedl včerejší 4. ročník mezinárodní konference na téma cestovní ruch na jihlavské Vysoké škole polytechnické hejtman Jiří Běhounek.

Experti diskutovali zejména o vzdělávání v oblasti cestovního ruchu a průvodcovské činnosti. Dotkli se ale i možných dopadů současné ekonomické krize na turistiku a hoteliéry.

„Ekonomické problémy se musí projevit i v cestovním ruchu. Sníží se objem zahraničních turistů, kteří dorazí do Čech. Otázka je, co třeba nárůst nezaměstnanosti a krize udělá s domácí turistikou. Je možné, že místo na dovolenou do ciziny vyrazí Češi víc po tuzemsku a třeba i do oblasti Vysočiny,“ vyjádřil se Karel Nejdl, zástupce Vysoké školy hotelové v Praze. Turistům je podle něj potřeba nabídnout lákavý program.

„Vysočina má tři památky v seznamu UNESCO. Vezměte si ale třeba Žďář nad Sázavou. Zelená Hora je světový unikát. Když tam bude otevřeno, projdu se kolem kostela, podívám se dovnitř. To je ovšem program tak na hodinu. Co pak dělat dál?“ ptal se Karel Nejdl.

Také podle Karla Nejdla nejde jen postavit nový hotel nebo penzion a čekat, až tam přijedou turisté. Existence patřičné infrastruktury je podmínkou vzestupu rozvoje cestovního ruchu na Vysočině i pro docenta Jiřího Vystoupila z Ekonomicko–správní fakulty Masarykovy univerzity.

„Máte na Vysočině lesy, houby, kulturu, historii, příroda je také hezká. Aby to fungovalo, musíte k tomu mít příslušnou infrastrukturu. Ubytování a všechny další služby. V tom je tento kraj skromnější. Vysočina nikdy nebyla bohatá. To se nezmění za pět minut,“ poznamenal specialista na regionální ekonomiku Jiří Vystoupil.

„Je tady potenciál pro venkovskou turistiku. Je ale zbožné přání, že venkovská turistika někoho uživí. Zatím to nebylo naplněno. Nepřijde tři roky pěkné léto a proděláte gatě,“ uvedl docent brněnské Masarykovy univerzity.
Cestovní ruch je podle něj ale hlavně o lidech a jejich nápadech.

Celý článek si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání Jihlavského deníku.