„Pořádně mě nadzvedlo, že se v Jihlavě sám vecpal na post trenéra. Myslím, že v našem věku už by mohl mít člověk rozum. Měl by se chodit na hokej už jen dívat a přát mladým,“ kroutí Holík hlavou nad Augustovým nečekaným návratem na střídačku červenožlutých.

Jaká byla vaše reakce, když jste se v lednu dozvěděl, že se stal novým koučem Dukly?

Byl jsem neuvěřitelně překvapený, naštvaný. Taky jsem okamžitě dostal pět esemesek ve stylu: To je konec jihlavského hokeje! Hned jsem si říkal: Proč to píšou mně, proč tyhle zprávy nepošlou Béďovi Ščerbanovi (jednatel klubu – pozn. red.). Nebo rovnou Augustovi.

Ptát se, jestli jeho angažování považujete za chybný krok, je asi zbytečné…

To tedy je! Já hlavně nerozumím článkům, v nichž vy novináři píšete, že Augusta něco pozvedne. Když jsem četl, že dovedl Duklu až do čtvrtfinále, musel jsem se jen smát. Tam by ji dovedla i ženská nebo Mejzlík (současný asistent – pozn. red.). Od ledna, co Pepík k týmu přišel, se všemi nahoře prohrál. Pak postoupil přes Havířov a s Chomutovem prohrál 0:4 na zápasy. Proto nechápu řeči o nějakém pozvednutí.

Účast ve čtvrtfinále evidentně za úspěch nepovažujete…

Když jsem ještě trénoval já, vždycky jsme se dostali mezi čtyři nejlepší. A když se nám před lety nepovedlo postoupit do finále, dokonce nás vyhodili. Čtvrtfinále tady byla vždycky povinnost.

Může se hájit tím, že byl u mužstva krátce…

Já si myslím, že problém je úplně někde jinde. Prostě nemá klukům co dát. On si myslí, že jo, ale pravda je jiná. Tréninková náplň i všechno ostatní se změnilo. Mladí trenéři mají úplně jiné znalosti, než jsme měli my. Takhle to nemůže fungovat. Pepík už hráčům nemůže nic dát, je za zenitem. Já to vidím sám na sobě, že už bych mohl tak maximálně koučovat. Ale rozhodně nemůžeme jednat s mladýma, trénovat… Není už síla, není nic.

Třeba se opravdu zaměří na koučink a s novými trendy přijde jeho asistent…

To myslíte Mejzlíka? Já když čtu, že má být asistentem, tak to už vůbec nechápu. Mejzlík se totiž pořád jen někde schovává. A asistent má být ten, který se s hlavním trenérem hádá.

Kdo tedy měl mužstvo převzít?

Je přece spousta mladých trenérů, kteří by to dělali stokrát líp než Pepík. Třeba Režnar nebo Vlk. Jejich práce by měla pro jihlavský hokej nějaký smysl. Augustova ne.

Překvapuje mě, že jste zmínil Petra Vlka. S ním jste byl svého času hodně na kordy, nesnášeli jste se…

To je pravda, nevycházel jsem s ním. Hádali jsme se, já ho dokonce nenáviděl. Ale je mladý, perspektivní, má vyštudováno – a v Jihlavě by odvedl dobrou práci.

Co panu Augustovi nejvíc zazlíváte? Že si, jak říkáte, neuvědomuje, že nemá Dukle co dát?

Mě ze všeho nejvíc štve, že se na tenhle post sám vnutil. Tomu absolutně nerozumím. A nemluvím jenom za sebe, ale za všechny staré – od mého bráchy až po Frantu Vorlíčka. Jenže my dobře víme, jaký je důvod. On chce, aby se o něm pořád psalo. To bych ještě chápal, kdyby mu bylo čtyřicet, ale takhle? A druhá věc, kterou o něm už někdo musí říct: touží jenom po penězích, o ty mu jde.

S bývalými spoluhráči ze slavných dob Dukly jste se pravidelně scházeli u kávy. Vídáte se pořád – i s panem Augustou?

Scházeli jsme se dlouhá léta, o všem se hádali… Ale od té doby, co šel k áčku, už se nevídáme. S ním už ne. My ho prostě nepochopíme. On všechno zná, všechno ví. A my jsme ti blbí.

Řekl jste mu přímo do očí, co si o jeho návratu myslíte? I o penězích, které jste zmínil před chvílí?

Samozřejmě, že jsme mu svoje řekli. On tvrdí, že ještě rok pomůže. A já jsem pro, ať pomáhá, ale zadarmo! Měl by to dělat jako Franta Musil, který za ty roky, co tady pomáhá, nedostal ani korunu. Naopak ho to stálo desetitisíce. Tohle já považuju za pomoc. A ne to, že se někam vnutím, a ještě si sám řeknu o pokračování na další sezonu. To je neuvěřitelný!

Nezlobte se, ale někomu se může zdát, že mu nepřejete, nebo dokonce závidíte jeho plat v Dukle…

Já? To určitě! Já nic takového nemám zapotřebí. Syn vydělává miliony, celá rodina je finančně zajištěná. A já si právě myslel, že Augusta už by měl být taky. Vždyť je mistr světa – a za každý titul dostal pět set tisíc. Aspoň to tak psali v novinách. Mě štve, že on společně s Patrikem (Augustovým synem – pozn. red.) za rok okrádají Duklu o nějakého půl milionu. Vždyť to je plat pro několik hráčů! Je mi jasné, že kdyby přišel jiný trenér, museli by mu taky zaplatit. Jenže to by mělo nějaký smysl. Byla by v tom perspektiva. Takhle je to k ničemu!

Zdá se, že vám leží v žaludku i Augusta mladší, jenž zastává post sportovního manažera…

K tomu řeknu jediné – povězte mi, kolik za rok, co je v klubu, přivedl hráčů? Dám krk, že on sám ani jednoho. A to nemluvím jenom o áčku, ale také o juniorce a dorostu. Post sportovního manažera v první lize je navíc absolutně nesmyslný. Zvlášť pro klub, jako je Jihlava. Vždyť Dukla nemá peníze, tak jak může sportovní manažer shánět posily? Co jim asi tak nabízí?

Ale on byl přece i asistentem u juniorského týmu…

Tam snad už tři měsíce vůbec nebyl. Já vím, že marodil, ale podle mě tam neměl být vůbec. Vždyť ani nemá žádnou trenérskou třídu, teprve si dělá „béčko“. Já mu to sice přeju, ale měl by jít postupně – od žáků. Jako všichni ostatní.

Jenže všechno, o čem mluvíte, musel posvětit Bedřich Ščerban, on je šéfem klubu. Zazlíváte mu, že podléhá vlivům z okolí?

Zazlívám, samozřejmě. Já myslel, že bude větší hrdina. Že rozhodovat bude on, ne Pepík. Jenže ve skutečnosti je to právě naopak. Já vím, že si zase všichni řeknou: No jo, Holíkovi se pořád něco nelíbí. Ale já chci, aby se lidi konečně dozvěděli, jak to je. Že všechno, co se v Dukle za poslední dobu stalo, rozjebal Augusta. Jen se zeptejte Petra Kaňkovského, Karla Dvořáka… Já bych je asi neměl ani jmenovat. Ale všichni by vám potvrdili, že z klubu odešli kvůli němu.

Můžete být konkrétní, dát nějaký příklad?

Třeba v době, kdy ještě nebyl u áčka, chodil a všem trenérům vykládal, co a jak mají dělat. Ale z jakého titulu? Vždyť jako člen dozorčí rady může kontrolovat maximálně věci týkající se financí. Řeknu vám, že kdybych trénoval já a on za mnou přišel, tak bych ho nakopal, vždyť víte kam. Jenže Karel Dvořák je až moc hodný, tak to na podzim raději zabalil sám.

Tvrdíte, že pan Augusta ve chvíli, kdy byl jen zastupitel a člen dozorčí rady, zasahoval do práce trenéra A-týmu?

To si pište! Chodil do kabiny a křičel na hráče. Přitom já absolutně nechápu, co tam vůbec dělal. To mi nejde na rozum. Když potom od hráčů slyšíte: Pane Holík, to byla legrace. My jsme všichni seděli, koukali do země a on tam ječel. To už člověk opravdu neví, co si o tom má myslet. Mimochodem, konečně jsme se dozvěděli i to, proč nás před časem vykázali z VIP–u (tehdejší jednatel Padělek odmítl pouštět do VIP–prostor legendy v čele s Holíkem, které se tam do té doby pravidelně scházely – pozn. red.). A mohl za to taky Pepík.

Co se tenkrát přihodilo?

Mužstvo mělo zrovna sezení. Trenér Vlk právě mluvil k hráčům, když tam vtrhl Augusta a řekl: Potřebuju Kaňkovskýho. Vlk mu odpověděl, že to nejde, protože zrovna mají týmovou poradu. A Pepík reagoval: To mě vůbec nezajímá, já s ním chci mluvit! A v návaznosti na to nám řekli, že už tam nemáme chodit.

Jste přesvědčen, že víte, kde je hlavní problém Dukly. Snažil jste se současnému jednateli alespoň naznačit, že se podle vás vydal špatnou cestou?

To víte, že jsem s Béďou jednal. Tedy ne jednal, jen jsem za ním zašel a zeptal se co a jak. Rozhodně jsem mu nepřišel dávat rady. Dobře vím, jak bych v jeho věku reagoval, kdyby mi někdo chtěl něco našeptávat. To bych dotyčného nakopl a všechno si rozhodl sám. Ale on ne, on si prostě nechá radit.

Spousta fanoušků v něm však vidí muže, který Duklu vytáhne z problémů…

Ale vždyť já Béďovi taky přeju jen to nejlepší. Je mladý, navíc Jihlavák… Lepší než ten, co tehdy přišel z Pelhřimova, Zachrla. I když ten by to asi taky dělal dobře. Jenže by na všechno musel mít klid. A ne aby mu do toho Pepík kecal. Béďa by měl jasně říct: Bude to takhle a takhle! Ale on dělá to, co mu řekne Augusta. To přece nejde… Tím mě hodně zklamal.

Když jste zmínil Jana Zachrlu, Ščerbanova předchůdce. Ten podle svých slov skončil v klubu právě kvůli tlakům ze strany dozorčí rady a konkrétně pana Augusty…

Podle mě to byla pravda. Stačí jen připomenout, že od té doby, co Pepík začal do všeho šťourat, už se v Dukle třikrát změnil jednatel. Mě by zajímalo, proč se někdy nepřihlásil on? Proč nikdy post jednatele nevzal? Ale já vím, jaký je důvod. Byla by to velká zodpovědnost, což on nechce. My jsme mu kolikrát říkali: Tak to vem, když tomu rozumíš, tak do toho jdi! Jenže to nikdy nechtěl. Teď to má jako trenér jednodušší. Když mu to nepůjde, prostě řekne, že nemá hráče. A půjde od toho.

Myslíte jako v předcházející sezoně, kdy nejprve přijal a potom zase odmítl roli kouče tehdy ještě extraligové jihlavské juniorky?

Dobře, že jste mi to připomněl. To tenkrát jeden čtvrtek přišel a povídá, že to vezme. Jenže po pátečním tréninku už zase oznámil, že končí, protože hráči prý nic neumí. A letos stejní kluci vyhráli skupinu v první lize a jsou blízko postupu do extraligy.

Kdyby člověk vzal v potaz všechny věci, o kterých jste mluvil, vyhlídky Dukly by nebyly zrovna růžové…

Myslím, že Béďa na všechno doplatí. Už jenom na to, že prohlásil, že chce do čtyř let extraligu. To je přece blbost!

Podle vás jsou takové plány nereálné? Že jde jen o alibismus – nastínit lidem několikaletou vizi se šťastným koncem?

Přesně tak, alibismus. S realitou to rozhodně nemá nic společného. Tedy má, ale jen v případě, že by zároveň řekl, že dostal sto milionů.

Jenže penězi Dukla už dlouho neoplývá, s nimi měl v poslední době trable každý její jednatel…

Podle mě byla nejlepší situace za Koláříka. To byl fantastický šéf. Ten na začátku řekl: Kluci, vy se starejte o hokej, já budu shánět peníze. Já vím, že hokeji vůbec nerozuměl, ale taky to uznal, a nemluvil do něj. A peníze vždycky sehnal. Prostě šel, třikrát ho odněkud vyhodili, ale počtvrté už něco přinesl.

Velkým problémem jihlavského hokeje je také zimní stadion. Dokud se nevyřeší jeho otázka, Dukla se těžko posune dál…

To bych neřekl, mládeži to nevadí. Třeba v Kanadě maminky vozí kluky domů a tam musí sušit veškerou výstroj. Tady mají svoje kabiny. Ale pořádnou halu by Jihlava samozřejmě mít měla. Ne jen na hokej, ale i na koncerty a další akce. Jenže opravovat stávající stadion je zbytečné, vždyť u něj ani není kde zaparkovat. Je potřeba nová hala, multifunkční. Mluvilo se o tom, že by mohla být u výpadovky na Pelhřimov. To by bylo ideální.

Ale na stavbu nové haly jsou potřeba nemalé prostředky…

Jo, není sranda sehnat peníze na takovou věc. Prostě nemůžeme mít všechno. Musíme být rádi, že tady máme aspoň čistý vzduch. (usmívá se)