Při výjezdu do Velkého Beranova nikdo z nich netušil, co je čeká, ani to, že se do kulturního domu, kde akce startovala, dostanou až za více jak tři hodiny.

K dispozici měli při startu pouze mapku s popisem prvního místa zásahu s GPS souřadnicemi. Další mapy na ně čekaly až na 53 kilometrů dlouhé trati.

Nevěděli, kam jedou

„Novou mapu dostanou, až splní zadaný úkol. Nikdo tedy neví, kam jede, ani co tam na něho čeká,“ řekl jeden s organizátorů akce, velitel okrsku Karla Vozába Miloš Musil. Jako první zasahovali hasiči u místní základní školy, kde byl pro ně přichystán noční požární útok.

Pak na ně čekalo ještě dalších deset úkolů, včetně závěrečné štafety v pojídání piškotů a nafukování balonků do prasknutí.

Než se dostali do cíle, museli například pytlovat a stavět protipovodňové zábrany, opravit technickou závadu na autě , čerpat kontaminovanou vodu pomocí speciální techniky, svléknout se do trenek následně se na čas obléci do výstroje a řada dalších zajímavých soutěžních disciplín.

Některým družstvům dělaly připravené úkoly potíže menší, jiní se naopak s disciplínami prali. Například pytlování v Lukách nad Jihlavou byl trochu oříšek pro dobrovolné hasiče z Vysokých Studnic. I přesto, že se do práce pustili opravdu s vervou a začali do speciální pytlovačky házet písek ještě předtím, než na ni nasadili pytle, vysloužili si na tomto stanovišti minutovou penalizaci za špatně postavenou protipovodňovou ochranu.

S menšími problémy se muselo během soutěže vypořádat i družstvo z Kameničky. „Při požárním útoku nám šla mašina na tři válce,“ řekl Rostislav Koch. „Jinak jsme ale se svým výkonem spokojeni, i když zlepšit se dá vždycky něco, v našem případě například útok,“ dodal.

A co bylo pro soutěžící největším oříškem? Pro každého něco jiného. „Pro mne to bylo například kýblování ve Smrčném,“ podotkl Koch. Pro Lubomíra Dvořáka, který soutěžil za Bedřichov, zase pití nealkoholického piva při štafetě ještě před začátkem noční soutěže.

Nejlepší družstva
1. místo Hybrálec
2. místo Luka nad Jihlavou
3. místo Zborná
4. místo Velký Beranov
5. místo Jihlava, Bedřichov
zdroj: pořadatelé akce