Jaká je nyní v jihlavském kině Dukla návštěvnost?
Petr Kubica: Návštěvnost odpovídá našim předpokladům, to znamená předpokladům městského kina ve stínu multikina. Filmy se prioritně hrají v multikinech. Počet kopií je omezený tím, že se vyrábí celuloidové filmy a nikoli digitální. Kino, které není multikinem, se k této kopii dostane až šest týdnů po premiéře.
Marek Hovorka: Máme za cíl dosáhnout toho, aby za rok navštívilo Duklu minimálně patnáct tisíc diváků, a to zatím plníme.
Petr Kubica: Odpovídá to možnostem, které máme. Návštěvnost ale samozřejmě není jediným smyslem fungování kina, a nelze jí proto tedy měřit významnost a smysluplnost kina.

A co je dalším smyslem?
Petr Kubica: Kino reprezentuje moderní prostor otevřený různým aktivitám, jako jsou například střední a vysoké školy, činnost filmového klubu, aktivity nejrůznějších občanských sdružení a další.

Zaznamenali jste nějakou změnu v návštěvnosti v souvislosti s uzavřením kina Sokol?
Petr Kubica: Během víkendu, kdy Sokol nehrál, se nám návštěvnost lehce zvýšila.
Marek Hovorka: To, že se tak ale stalo, není podle mého názoru uzavřením Sokolu, ale tím, že Dukle návštěvnost roste dlouhodobě.

Kde nárůst návštěvnosti například zaznamenáváte?
Petr Kubica: Jde o projekce filmového klubu, dětská představení i běžné filmové projekce. Lidé si k nám cestu pomalu nacházejí, i přesto, že nemůžeme investovat moc peněz do reklamy.
Marek Hovorka: Dukla je kino pro typově jiného diváka, který nepodléhá mediálním kampaním, který hledá i nekomerční a časem ověřené snímky a nespojuje návštěvu kina s nakupováním.

A jak to vypadá v Dukle po rekonstrukci s provozními náklady?
Petr Kubica: Podle dosavadního průběhu jsou náklady zatím extrémní. Je to také například kvůli zimě. Nemůžeme se ale opřít o konkrétní čísla. Většina věcí je nastřelena odhadem podle údajů, které jsem dostal od stavební firmy.
Marek Hovorka: Očekávání, která jsme měli, to znamená snížení nákladů energie, se nenaplnila. I přesto, že nebyla budova před rekonstrukcí zateplená a byly zde velké úniky tepla.

Jinak jde ale všechno podle plánu, nebo se vyskytly nějaké problémy?
Petr Kubica: Zatím jde vše tak, jak jsme předpokládali. Až na těžkosti s otevřením kavárny, která začala fungovat až včera (v neděli-pozn.red.), a od poloviny dubna nabídne i příjemnou zahrádku přímo před kinem.

Jak to vypadá s Centrem dokumentárního filmu?
Marek Hovorka: Je to projekt, na kterém se pracuje, který musíme finančně zajistit. V současné době je zpracována základní studie, co vše by mohlo centrum dokumentárního filmu nabízet a je v připomínkovém řízení na krajském úřadě.

Jak se vám osvědčila spolupráce s jihlavskou Vysokou školou polytechnickou?
Marek Hovorka: Spolupráce s vysokou školou je velmi dobrá. V kině, v jeho menším sále, je celá řada přednášek. Zatím tři dny v týdnu. Od příštího školního roku očekáváme, že rostoucí škola využije oba sály.

Na co se mohou lidé v kině Dukla v nejbližší době těšit?
Marek Hovorka: Sedmnáctého dubna zde bude po dvou letech opět Febiofest, který nabídne předpremiéry výjimečných českých i zahraničních filmů.