„V brzké době se očekává změna v zákoně, podle níž bude nutné rozšiřovat síť záchranářských stanovišť. A tímto krokem se na to už připravujeme. Navíc Velká Bíteš se nachází u dálnice, což je pro nás důležitá poloha. Zdravotníci tak budou moci pomáhat při nehodách, které se ‚dé jedničce‘ bohužel nevyhýbají,“ vysvětlila Jitka Svatošová.

Jak řekla ředitelka Zdravotnické záchranné služby (ZZS) kraje Vysočina Vladislava Filová, v Bíteši se prozatím plánuje pouze rychlá zdravotnická pomoc (RZS).

„Tedy posádka tvořená ze záchranáře a řidiče, což znamená bez lékaře. Pokud ale časem uvidíme, že zdravotníci vyjíždí k zásahům často a doktor je potřeba, určitě ho tam dosadíme,“ uvedla Vladislava Filová.

Posádka rychlé zdravotnické pomoci bude podle ředitelky vyjíždět do míst, kam bude potřeba. „Rozhodně nejsou stanoveny žádné konkrétní hranice, za které by už záchranáři z Bíteše ‚nemohli‘,“ podotkla Filová s tím, že když bude nutné pomoci na dálnici, pojedou tam a když bude potřeba zasáhnout ve Velkém Meziříčí, vyrazí do Meziříčí.

Nové výjezdové stanoviště zdravotníků bude stát ve Velké Bíteši na pozemku, který kraji věnují představitelé měs­ta.

„Areál je navržen na okraji Bíteše v průmyslové zóně v těsné blízkosti nájezdu na dálnici. Novostavba provozní budovy bude jednopodlažní nepodsklepený objekt s hlavním vstupem z boku domu,“ popsal vzhled stanoviště hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Čekali pět let

Jak uvedl starosta města Miroslav Báňa o rychlou zdravotnickou službu usilovali v Bíteši už pět let. „Jsme rádi, jak to nakonec dopadlo. Na jaře chceme zvládnout převod pozemku, který jsme vybírali asi čtyři měsíce a vyřídit stavební povolení. Uskuteční se také výběrové řízení dodavatele stavby a pak začneme s budováním,“ sdělil Miroslav Báňa.

Kromě Velké Bíteše plánují krajští radní vybudovat stanoviště rychlé záchranné služby také v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Náklady na oba projekty se vyšplhají celkem na asi patnáct milionů korun. „Hotovy by měly být v polovině příštího roku,“ informovala dále mluvčí krajského úřadu v Jihlavě Jitka Svatošová.

Stanoviště ZZS

Ve žďárském okrese bude od příštího roku pět stanovišť Zdravotnické záchranné služby (ZZS) kraje Vysočina:

Bystřice nad Pernštejnem – RLS*

Nové Město na Moravě – RZS**

Velká Bíteš – RZS**

Velké Meziříčí – RLS*

Žďár nad Sázavou – RLS*

* Rychlá lékařská služba – výjezdová skupina s lékařem

** Rychlá záchranná služba – výjezdová skupina se záchranářem